Genel

Published on Mayıs 5th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Nazi işgaline karşı direnişin sembolü KIZIL ŞAÇLI DİRENİŞCİ HANNIE SCHAFT

AF/ Hollanda

KIZIL SAÇLI KIZ – HANNIE SCHAFT ( 16 Eylül 1920, Haarlem – 17 Nisan 1945, Bloemendaal) 

10 Mayıs 1940 Cuma sabahı, birçok Hollandalı, savaş uçağı, patlayan bomba ve tank gürültüsüyle güne uyandı. Alman askerleri sınırı geçmişti ve savaş başlamıştı. Hollanda ordusu, Alman saldırılarına karşılık veremeyecek kadar zayıftı. Almanlar’ın, Rotterdam şehir merkezini bombalamasından ve diğer şehirlere de aynı muameleyi yapacakları tehdidini dile getirmesinden sonra, Hollanda silahlı kuvvetler komutanlığı teslim olma kararı aldı. Hükümet ve Kraliçe, daha önceden İngiltere’ye sığınmıştı.

Infazdan önce çekilen son fotograf

Başlangıçta işgal çok sıkıntı yaratmıyor gibi görünse de, ilerleyen dönemde özgürlükten yoksun olmanın ne anlama geldiği çok çabuk anlaşıldı. Hollandalı erkekler, zorla Alman fabrikalarında çalıştırıldı. İnsanlar, herhangi bir resmi yargı süreci olmaksızın hapse atılıp toplama kamplarına gönderiliyordu. Özellikle Yahudiler tutuklanıyordu. Alman işgal kuvvetleri, 100.000’den fazla erkek, kadın ve çocuğu, Hollanda’dan yük trenlerine bindirip sonunda birçoğunun öldürüldüğü toplama kamplarına nakletti.
Bu süreçte, benzer ideolojiyi benimsemiş Hollanda Nasyonel Sosyalist Hareketi (Nationaal Socialistische Beweging – NSB) üyeleri, yardakçılar ve fırsatçılar Almanlarla işbirliği içinde oldular. Diğer tarafta ise özellikle savaşın sonuna doğru çok taraftar kazanmaya başlayan direniş hareketi vardı.

KIZIL SAÇLI KIZ, 2. Dünya savaşı yıllarında Hollanda’nın nazi Almanyası tarafından işgal edildiği yıllarda zamanın Komünist Partisi’ne (CPN) katıldı. Partinin suikast timlerinde görev yapan genç bir komünist direnişçi olan Hannie’nin asıl adı Jannetje Johanna Schaft’tır. Hannie onun illegal adıdır. İşgalci Alman askerlerine ve Nazi işbirlikçilerine, polis şeflerine karşı gerçekleştirdiği suikast eylemleri sırasında, adı bilinmediğinden “Kızıl saçlı kız” şeklinde aranmaktadır. Yoldaşları onu kısaca “Jo” ya da “Jopie” (Türkçe okunuşu Yo, Yopi) diye çağırırlardı. Hukuk öğrencisi iken işgalcilerin düzenine sadakat belgesini imzalamayı reddederek direnişe katıldı. Bir dizi suikast eylemi sonrası en çok arananlardan biri haline geldi, Bir kontrol noktasında yakalanır ve hapsedilir. Sorguda partisi ve yoldaşları hakkında hiçbir bilgi vermez. Bu almanları kızdırır. Alman işgalcileri ile Hollandalı direnişçiler arasında kadınların ve çocukların öldürülmemesi anlaşmasına rağmen, savaşın resmen bitmesinden 3 hafta önce 17 Nisan 1945 tarihinde Almanlar tarafından kurşuna dizilerek öldürülür ve Kuzey Denizi kıyılarında bir kumsala gömülür. Savaştan aylar sonra 27 Kasım 1945 tarihinde cesedi bulunur ve Bloemendaal’da bulunan Onur Mezarlığı’na defnedilir. Her 27 Kasım günü Haarlem’de ve Bloemendaal’da Hannie Schaft anması yapılmaktadır.

Het meisje met het rode haar – Hannie Schaft
Jannetje Johanna Schaft (Haarlem, 16 september 1920 – Bloemendaal, 17 april 1945)


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑