Kadın

Published on Mart 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Münih’te 8 Mart coşkusu

Bu sene dikkat çekici bir çok ilke imza atan ve Marien Meydanı’nda gerçekleştirilen eylem, coşkulu ve son 20 yılın en yoğun katılımlı eylemi oldu.

Tülin ÇOKDEĞERLİ (Münih)

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinlikleri bu sene Münih’te değişik ülkelerden 22 kadın grubunun ortak çalışmasıyla Marien Meydanı’nda gerçekleştirilen büyük bir etkinlikle başlatıldı. Bu sene dikkat çekici bir çok ilke imza atan eylem, coşkulu ve son 20 yılın en yoğun katılımlı eylemi oldu.

Bu seneki eylem başlamadan polisin meydanda aldığı önlemler çok dikkat çekiciydi. Organizatörlerin henüz meydana girdiği andan itibaren bütün meydanı bariyerlerle çeviren polis, önlemin Türkiyelilerin Kürt katılımcılara saldırma olasılığına karşı artı çevredeki turistlerin güvende hissetmeleri açısından alındığını belirtti.

Organizatör kadınların tepkileri üzerine kurulan bariyer polisler tarafından katılımcıları engellemeyecek genişliğe ulaştırılınca etkinlik başlatıldı. Yapılan konuşmalarda özelde Almanya’da genelde ise tüm dünyada artan kadına yönelik şiddet ele alınırken, çocuk yaşta evliliklerden tacize, eşit işe karşı eşit ücret alınamamasına kadar birçok kadın sorunu ele alındı.

Münih yakınlarındaki bir iltica kampından etkinliğe katılan Afrikalı kadın grubunun dile getirdiği sorunlar dikkat çekerken, Afrikalı grup danslarıyla da büyük ilgi uyandırdı. Bu sene eyleme büyük oranda Afrin’e yönelik saldırılar ve oradaki kadınların sorunları ve mücadelesi damga vurdu. Konuşmalardan sonra şehir içerisinde yapılan yürüyüşte de sık sık Afrin saldırısının kınandığı sloganlar atılarak Afrinli kızkardeşlerle dayanışma çağrısı yapıldı.

Yaşanan kısa süreli arbedelere ve yapılan gözaltılara rağmen geç saate kadar devam eden eylem, daha büyük katılımın sağlanması şiarıyla noktalandı.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑