Kadın

Published on Mart 14th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Münih GKB, 8 Mart’ı kutladı

GKB Başkanı Sidar Çarman yaptığı görsel sunumla, 8 Mart’ın tarihçesinin yanı sıra 8 Mart’ın hangi aşamalardan geçerek kabul edildiği konusuna değindi.

Tülin ÇOKDEĞERLİ (Münih)

Münih Göçmen Kadınlar Birliği, bu yıl gerçekleştirdiği bir dizi etkinlikle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı Sidar Çarman’ın da katıldığı bir salon etkinliği yapıldı.
Kutlamalar özgürlük mücadelesi ve kadın hakları mücadelesinde hayatlarını kaybetmiş kadınlar adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından Münih Göçmen Kadınlar Birliği adına Zekiye Doğan yaptığı konuşmada, 8 Mart’ın tarihçesine değinerek, kadınların hak alma mücadelesi devam ederken bir yandan da elde edilmiş haklarının korunması mücadelesinin de sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti.
Göçmen Kadınlar Birliği’nce hazırlanan kadın mücadele tarihinin anlatıldığı filmin ardından, kadınlar okudukları şiirlerle etkinliğe katkı sundular. Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı ve Ver.di Sendikası Sekreteri Sidar Çarman yaptığı görsel sunumla, 8 Mart’ın tarihçesinin yanı sıra 8 Mart’ın hangi aşamalardan geçerek kabul edildiği konusuna değindi.
Çarman daha sonra Almanya genelinde kadının durumuna örnekler verirken çalışma alanından istatistiklerle kadının işyerlerindeki durumlarına da dikkat çekti. Çarman, kadınların kısa süreli işlerde çalıştırılmaları oranının yükseldiğine işaret ederken, bu alanın kadın emeğinin en yoğun sömürüldüğü alan olduğuna dikkat çekti.

“Kadının özgürleşmesi, ortak mücadeleden geçiyor”
Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı Sidar Çarman, değişik çalışma gruplarındaki kadın emekçilerin durumuna vurgu yaparken, “Kadının özgürleşmesinin de emeğinin değerini almasının da tek yolu, kadın-erkek emekçilerin verecekleri ortak mücadeleden geçiyor” dedi.
Verilen kısa arada kadınlara GKB’nin yayın organı Kadın dergisi verilirken mutfak ve servis sorumluluğunu ise tamamen katılımcı erkekler üstlendi. Etkinlik Yaren Çılgın’ın sunduğu bir dinletiyle devam etti. Daha sonra bahçede toplanan kadınlar ellerinde “Barış Hemen Şimdi” ve “Edi Bese” yazan pankartlarla sloganlar eşliğinde topluca fotoğraf çektirerek, barışa en çok ihtiyaç duyulan dönemde barış isteklerini dile getirdiler.
Etkinlik, Nazım’ın sunduğu dinleti ile sona erdirilirken, kadınlar bir sonraki sene için daha büyük bir etkinlik önerisi yapmaya başlamışlardı.

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑