Göçmenlik

Published on Kasım 7th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Mülteci teknesinden 26 çocuğun cesedi çıktı

Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışan bir mülteci teknesinde, çoğu 14-18 yaşları arasındaki 26 kız çocuğunun cesedi bulundu. Cinsel saldırıdan şüpheleniliyor.

BBC Türkçe’de yer alana Övgü Pınar’ın haberine göre, İspanyol savaş gemisi Cantabria’nın İtalya açıklarında yaptığı operasyonda, farklı mülteci teknelerinden 375 kişi kurtarıldı. Çoğu 14-18 yaşlarında olan 26 genç kadının ise cesedine ulaşıldı.

Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken denizde hayatlarını kaybeden kadınların cesetleri incelemelerde bulunulmak üzere Salerno hastanesi morguna kaldırıldı.

Biri Libyalı biri Mısırlı olmak üzere iki kişi de insan kaçakçıları oldukları şüphesiyle gözaltına alındı.

Salerno Valisi Salvatore Malfi, “insanlık trajedisi” olarak tanımladığı olayla ilgili olarak Salerno savcılığının soruşturma açacağını ve cinayet ihtimalinin de değerlendirileceğini açıkladı.

CİNSEL SALDIRI ŞÜPHESİ

Basında yer alan haberlerde de çocukların cinsel saldırıya maruz kalmış olabileceği yönünde şüphelerin bulunduğu belirtildi.

Salerno Valisi Malfi, çocukların Nijeryalı olduğunun tahmin edildiğini de belirtti. Nijerya’dan son yıllarda binlerce kız çocuklarının insan tacirleri tarafından fuhuşa zorlanmak amacıyla İtalya’ya getirildiği biliniyor.

Salerno Valisi Malfi ise bu vakada çocukların ticareti belirtilerinin bulunmadığını söyledi.

Vali, “Buraya daha önce de göçmen teknelerinden ölüler geldi. Ama bu sefer durum daha karmaşık, bu olayın ahlaki etkisi de daha farklı. Bulunan 26 ceset, 26 cinayet demek olabilir” diye konuştu. Vali, “Bu kadınların ölümüne birilerinin yol açtığı, gökten düşen bir şimşekle ölmedikleri ise kesin” diye ekledi.

Göç alanında çalışan İtalyan gazeteci ve Göçmen Müzesi kurucusu Sabika Shah Povia da, “Bu 26 kadının hayatları, bizim sınırlarımız ve insanlık dışı yasalarımız nedeniyle parçalandı. Salerno Valisi ‘bu kadınları birileri öldürdü’ diyor. Bu ‘birileri’ biziz, bizim kayıtsızlığımız” dedi.

(evrensel.net)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑