Emek

Published on Şubat 6th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Mücadeleci temsilciler seçmeliyiz”

1 Mart-31 Mayıs arası işyeri işçi temsilciliği seçimleri var. Bütün fabraikalarda liste oluşturulup ilan edildi. Böyle bir süreçte Stuttgart DİDF “Mücadeleci temsilciler seçip dayanışmayı güçlendirelim” başlığı bir toplantı gerçekleştirdi. Alman, Kürt ve Türk katılımcıların bulunduğu toplatı Almanca yapıldı.

Ali Çarman (Stuttgart)

Almanya’da şu sıralar Metall işçilerinin uyarı ve tam gün grevleri gündemin ana maddelerinde biri durumda. Otuz yıldır grev kelimesini sadece teoride bilen, duyan yüzbinlerce işçi grevi bir günde olsa pratikte yaşayarak coşkuyla karşıladı.

TİS görüşmelerinin sonuçlanmasının ardında bu kez 1 Mart-31 Mayıs arası işyeri işçi temsilciliği seçimleri var. Bütün fabraikalarda liste oluşturulup ilan edildi. Böyle bir süreçte Stuttgart DİDF; Mücadeleci temsilciler seçip dayanışmayı güçlendirelim başlığı bir toplantı gerçekleştirdi. Alman, Kürt ve Türk katılımcıların bulunduğu toplatı Almanca yapıldı.

Mercedes, Bosch, Mahle, Porsche, VMF fabrikalarında işçi ve sendika temslicilerinin katıldığı toplantıda her katılımcı heyecanla söz alarak konuşmak istedi.

Ver.di Stuttgart sendikasında örgütlenme sekreteri olan Sidar Çarman konuşmasında; TİS ler ve Temsilcilikler işçiler için bir güvencedir. Kazanılmış hakların bir yanıyla garanti altına alınması demektir. Bunun için yaklaşan temsilcilik seçimlerinde olabildiğince mücadeleci, işçilerden yana tutum alacak arkadaşlarımızı seçelim. Üye olmayan işçileri sendikalarına üye olmaları için ikna edelim dedi.

Waiblingen Bosch işyeri işçi temsilcliği başkanı Gürhan Ağ ise sunumunda kendi fabrikalarındaki deneyleri, katıldığı toplantılardaki izlenimlerini ve işyerinde temsilcilik nasıl kurulur, nelere dikkat etmeliyiz konularında düşüncelerini aktardı.

Gürhan Ağ konuşmasında, bütün işçileri ilgilendiren önemli konularda mutlaka işçilerin düşüncelerine başvurmalıyız. Bizler kimlerin temsilcileri olduğumuzu unutmamalıyız. Sendika olarak işçileri kararlara katarsak o zaman işlerimizin daha iyi gittiğini görüyoruz. Bu tam gün grevinde belli oldu. Uyarı grevleri öncesi yapılan hazırlıkları aktardı.

Hidria-Bausch fabrikasında işçi temsilcisi başkanı Kali Benk ise unutmayalım ki sermayenin temsilcileri de boş durmuyor. Bizleri en zayıf yerinde yakalamak istiyor. Onların bütün dertleri nasıl olurda daha fazla kar elde ederiz. Bizlerin derdi ise daha güzel bir yaşamda başka bir şey değil. Meseleleri bilen bizler grev zamanında gereksede temsilcilik seçimlerinde önlere atılmalıyız. Bu türden toplantılar yararlı ve didf li arkadaşlarımız güzel işler yapmakta dedi.

Sunumların ardında katılımcılar söz alarak görüşlerini dile getirdiler.

Untertürkheim Mercedes fabrikasında katılan genç bir işçi konuşmasında  ırkçı parti AfD’nin işçilerin birliğini bölmek ve sendikaya karşı listeyle seçimlere girmesi tehlikeli bir durum. Ancak bizler sabırla aydınlatma çalışması yaptığımızda bir çok işçi ikna olmakta. Grevlerimiz ve birliğimiz aslında Afd’ye verilmiş en güzel cevap oldu.

Hayatlarında ilk greve katılmanın, coşkulu bir ortamda gelmiş olmanın havası toplantıda egemendi. Sindelfingen Mercedes işçisi Kenan Karaca bizim fabrikamızda greve katılım çok iyi oldu. Türkiye’li arkadaşlar ve temsilciler hep öndelerdi. İşçileri bölmeye yönelik listeleri teşhir etmeliyiz. Grevlerde hep birlikte gördük. Birlik olursak akan sular durur.

Toplantı sonrası ikili sohbet devam etti. Bir dahaki toplantının iki ay sonra yapılması ve konuşmacılarının kimler olacağı belirlendi.

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑