Halklar ve İnançlar

Published on Mart 20th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

MÖP: Biji Berxwedan! / Yaşasın Direniş

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) tarafından yayınlanan bildiride
Asuri/Süryani/Keldani halkı adına tüm halkların Newroz Bayramı kutlandı.

AF Haber Merkezi

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) tarafından yayınlanan Newroz açıklaması şöyle:

Asuri/Süryani/Keldani halkı adına Yurtsever, Kahraman Kürt halkının direniş sembolü olan Newroz bayramını kutluyoruz!

Bu vesile ile bu direnişin çağdaş öncüsü PKK lider kadrolarından Mazlum Doğan yoldaşı saygı, hürmet ile anarken, DTK Eş Başkanı, HDP Milletvekili Sayın Leyla Güven şahsında tüm Açlık Grevi direnişçilerini selamlıyor, bu direnişin ilk şehidi olan Zülküf Gezer arkadaşı da saygı, hürmetle anıyoruz! Ayrıca bu günlere gelmede büyük emeği olan, İmralı adasında 20 yıldır esir tutulan, üç yıldır tecrit altında bulunan Sayın Öcalan’ıda saygı ile selamlıyoruz..

Bugün Kürt halkı PKK öncülüğünde Kürdistan’ın dört parçasında toplumsal demokrasiye dayalı bir perspektifle verdiği mücadele neticesinde Kürt halkı belirli bir yere vardı, bu kazanımların etkileri bölgede yaşayan diğer halkların üzerinde de olumlu gelişmelere yol açmıştır. Nitekim halklar bu perspektifle birlikte Türk devlet faşizmine, Pers mezhepçiliğine ve Arap milliyetçiliğine karşı ortak bir mücadele içindeler. Bu toplumsal mücadelenin Türk soykırımcı devlete kaybettirdiği için, Erdoğan, Bahçeli, Ergenekon vb kuklalar şahsında, İttihat Terakki zihniyeti ile Kürdistan Özgürlük Mücadelesine her alanda yönelmekteler.

Bu toplumsal demokrasiye dayalı mücadelenin temeli haklılığa dayalı olduğundan, her ne kadar yönelseler diğer zalimler başarılı olamadıkları gibi, akibetleri onlardan da farklı olmayacaktır. Dönem halkların birlikte, İttihat Tarakki zihniyetin devamı olan Türk devlet faşizmine karşı durmalarını her zamankinden daha fazla dayatıyor. Bizler Kürt halkı ile Mezopotamya coğrafyasında bin yıllara dayalı bir yaşamın birlikteliğini göz önünde bulundurarak, Türk devlet zülmüne karşı birlikte durmak, halklarımızın onurlu geleceğini inşa etmek demektir. Böylece MÖP olarak Asuri/Süryani/Keldani halkına; İttihat Terakki devamı olan faşist Türk devletin bugünkü uygulamlarına karşı durmasına çağrıda bulunuyoruz!

Dünya demokratik kamuoyundan Leyla Güven öncülüğünde devam eden Açlık Grevleri konusunda Türk devletine karşı baskı politikalarında bulunmalarını taleb ediyoruz.. Bu temelde Kürt halkının bu yılki Newroz bayramı, Türk devlet faşizminin yıkılmasına, tecrittin kırılmasına Sayın Öcalan’ın ve Kürdistan’ın özgürlüğe kavuşmasına vesile olmasını umuyoruz!

Bir kez daha Kürt halkının Newroz bayramını kutluyoruz..

Biji Berxwedan!

Bimre Devlete Türk!

Mezopotamya Özgürlük Partisi

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑