İsviçre

Published on Mart 15th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

MİT’den İsviçre’de insan kaçırma girişimi

TC Bern Büyükelçiliği’nde yüksek pozisyonda görevli Türk diplomatların İsviçre’de yaşayan bir kişiyi kaçırma planı yaptığı belgelendi. İsviçre Federal Mahkemesi ise konuya ilişkin soruşturma başlattı.

İsviçre’nin önde gelen gazetelerinden Tagesanzeiger’in yetkili kuruluşların belgelerine dayandırarak yaptığı habere göre, T.C Bern Büyükelçiliği’nde yüksek pozisyonda görev yapan iki Türk diplomat, kimliği açıklanmaya bir kişiden yardım alarak bir kişiyi kaçırma girişiminde bulundu.

Gazetenin haberine göre 2016 yılının yaz ayında planlanan bu girişimle hedeflenen kişinin, Türkiye ve İsviçre vatandaşlığına sahip 55 yaşlarında olan bir iş adamının olduğu ifade ediliyor.

Türk diplomatlara yardımcı olan kişinin kimliğini açıklamayan gazete, Türk diplomatların hedef aldığı kişiyi uyuşturucu bir madde ile bayıltıp ardından Türkiye kaçırmak istediğini yazdı.

BÜYÜKELÇİLİK VE DİPLOMATLAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşanan bu kaçırma girişimini düne kadar gizli tutan İsviçreli yetkililer, haberle birlikte yaşanan bu durumu ciddiye aldıklarını ifade ederek, İsviçre Federal Savcılığı’nın hem söz konusu kaçırma girişimine dahil olan Türk diplomatlar hem de TC Bern Büyükelçiliği yetkilileri hakkında soruşturma başlattıklarını duyurdu. Öte yandan Federal Savcılık söz konusu olay hakkında “Başka bir devlet tarafından yurt dışına kaçırılmaya teşebbüs ile siyasi istihbarat davası” açıldığını onayladı.

MİT VE DİPLOMATLAR BULUŞARAK PLAN YAPTI

Gazete Federal Savcılığın belgelerine dayandırarak kaçırma olayının ayrıntılarına da haberinde yer verdi. Federal Savcılığa göre, kaçırma hazırlıkları için birden fazla buluşma yapılmış. Yine belgelere göre MİT görevlilerinin, Zürih’te bulunan bir mezarlıkta ve bir araba garajında olmak üzere toplam 3 defa kaçırma girişimini planlayan iki Türk diplomatla ve onlara yardım edecek kişi ile gizlice bir araya geldiği belgelenmiş. Yine habere göre kaçırma planını kapsamında yapılan görüşmeye MİT mensup bazı kişilerle 5 TC Bern Büyükelçilik görevlisinin bir araya gelerek Zürih’te bulunan Zürcher Oberland Mezarlığı’nda bir toplantı gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

HERŞEY KAYIT ALTINA ALINRAK BELGELENDİ

Gazetenin haberine göre, 15 Temmuz Askeri darbe girişiminin ardından İsviçre’deki hareketlenmeyi yakında takip eden İsviçre devleti, yürütülen çalışmalar kapsamında kaçırma girişimine dönük gerçekleştirilen bütün çalışmaların kayıt altına alındığını da yer verdi. Gazete haberinde kaçırma girişimi içerisinde T.Ç Bern Büyükelçiliği bünyesinde görev yapan Basın Müşaviri Hacı Mehmet Gani’nde yer aldığını yazdı.

İsmi geçen Basın Müşaviri Gani’nin daha önce de ülkede yaşayan Kürtlere dönük birçok girişimde bulunduğu biliniyor.

PARA VE SORUNSUZ YAŞAM GARANTİSİ VERİLDİ

Gazete haberinde, Türk diplomatların kaçırma girişiminde kendilerine yardım edecek kişiye yüksek miktarlarda para verdiğini de yazdı. Haberde, Türk diplomatların, bu kişiden kaçırılmak istenen kişiyle bir yemekte buluşmasını isteyerek, kaçırılması planlanan kişinin yemeğine K.O isimli bir uyuşturucu madde damlatmasını istediğine yer verdi. Haberde, kaçırma girişimine dahil olan kişinin uzun yıllardan beridir İsviçre’de yaşadığı ve bu kişiye MİT ve Türk diplomatlar tarafından paranın yanı sıra Türkiye’de sorunsuz bir yaşam sürdüreceği garantisinin verildiğine de dikkat çekiliyor.

KAÇIRILMAK İSTENEN KİM?

Kaçırılmak istenen kişinin kimlik bilgilerini de açıklamayan gazete, haberinde kaçırılmak istenen kişinin evli ve bir aile babası olduğunu belirterek, bu kişinin uzun yıllardır İsviçre’de yaşadığı ve hem Türkiye hem de İsviçre vatandaşlığına sahip olduğunu yazdı. Yine bu kişinin Fetullah Gülen Cemaati üyesi olduğu belirtilen haberde, bu kişinin hem İsviçre’de hem de Türkiye’de itibar gören birisi olduğundan bahsedildi.

Haberde, kaçırma girişimine maruz kalan kişinin bugün İsviçre’de polis koruması altında olduğuna da yer verildi.

KİMLİKLERİ AÇIKLANMAYAN TÜRK DİPLOMATLAR KİM?

Gazete haberinde MİT görevlileri ile birlikte kaçırma olayını planlayan kişilerin kimliğini vermezken bu kişilerin TC. Bern Büyükelçiliği’nde görev yapan üst düzey diplomatlar olduğuna dikkat çekti. Yine haberde söz konusu bu kişilerin diplomatik dokunulmazlıklarının olduğu ifade ediliyor.

ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Öte yandan 2016’da yaşanan bu olayın bugüne kadar kamuoyundan saklanması İsviçreli basın yayın organların olduğu gibi İsviçreli birçok siyasetçinin de eleştirisine şimdiden neden olmuş durumda.

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑