Mezopotamya Özgürlük Partisi: ‘’Noel Kutlaması yapanları hedef alarak, bu insanlara yönelik yapılan alçakça katliamı kınıyoruz"


Ortadoğu

Published on Ocak 1st, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Mezopotamya Özgürlük Partisi: ‘’Noel Kutlaması yapanları hedef alarak, bu insanlara yönelik yapılan alçakça katliamı kınıyoruz”

 

İstanbul Ortaköyde Reina Salonunda ‘’Noel Kutlaması’’ yapanları hedef alarak, bu insanlara yönelik yapılan alçakça katliamı kınıyor, bu katlima yapanları ve destek verenleri lenetliyoruz!

 

Ölenleri saygı, rahmet ile anıyor, ailelerine baş sağlığı dileklerimizi iletiyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

MÖP olarak: Bütün Dünya’da Noel’i kutlayan herkesi selamlıyor, tarihi Noel gününü kutluyoruz! Yeni yıllın tüm demokrasi, eşitlik ve özgürlük isteyenlere başarı yıllı olmasını diliyoruz!

Kölelikte, kadın düşmanlığında, gericilikte ve ahlaksızlıkta ısrar eden bu İslamcı faşizm, medeni, mütevazi ve güzel yaşamdan yana olan insanların Noel 2017 kutlama yılını kana bulamakla, insanlığa, onura, ahlaka ve halkların değerlerine karşı sergilediği bu yaklaşımlarda Köllelik bataklığına daha da batacaktır.

Bir ülkede Demokrasi, medeniyet, ilim, bilim, kültür, sanat, edebiyat ve ahlak adına düzgünce konuşanlara baskı uygulanıyorsa, HDP Eş Başkanlarını, Milletvekillerini, DBP Eş Başkanlarını, Belediye Eş Başkanlarını ve özgür düşünen gazetecilere el konuluyorsa, böylesi katliamların olması, daha bilinmeyen tehlikeli durumların meydana gelmesi anlaşılırdır. Her hangi bir demokrat insan mesaj atmış diye içeri alınıyor, terörü desteklemekten suçalanıyor ve mahkemenin önüne çıkarılıp yargılanıyor.

Oysa Noel hazırlıkları tüm Dünya Hiristiyan aleminde, Nobel’i kutlayan herkeste bir ay önce başlıyor. Doğası gereği Türkiye’de yaşayan Hiristiyan, Kürt, Alevi, Ezidi, Yahudi, Demokrat, medeni ve Sosyalist kesimlerde böylesi bir hazırlık içinde oluyorlar, herkes kendi imkanları dahilinde, aile cevresi, akrabası, yoldaşları ve arkadaşlarıyla kutlamaktadır.

Özellikle Noel’de insanlar geçmiş yıllın acılarını geride bırakmak, yeni güzel bir yıla hazırlık yapmaktalar. Noel, Ortadoğu bölgesinde, Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında sürekli kutlanan tarihi bir gündür. Özellikle bu günde Ortadoğu bölgesinde yaşayan Hiristiyanlara yönelik; siyasal İslamcı, ırkçı, gerici ve faşist kesimlerden sürekli yönelimler oldu, olacakta.

Bu Noel günü İslam alemine, ezilmişlere, inançlara ve özgürlük isteyenlere karşı bir gün değil, tam tersi: Herkesin birlikte barışık olduğu, bir birini sevdiği ve saydığı bir gündür. Türkiye’de yaşayan Ermeni, Rum ve Asuri/Süryani/Keldani halkları Noel gününü sürekli kutlamkta, birgün olsun birlikte yaşadıkları Kürt, Türk, Ezidi, Alevi, Arap, Pers vb topluluk, din ve inançlara Noel gününde her hangi bir zarar vermedi, verme haklarıda yoktur.

Aksine bu saydıklarımızın hepsi, bu günü büyük bir coşku ile birlikte kutlamktaydılar. Ne zaman böl yönet, parçala ve sömürü politikaları devreye girdiyse, işler karmaşıklaşıyor ortaya ciddi sorunlar çıkıyor. İşte böylesi katliamlarda boy gösteriyor.

Peki demokrasi meyilli olanlara karşı en ufak bir tahamülü yokken, günlerdir medyadan, imamlardan, değişik gurp, AKP hükümetinde sorumlu olan bazı zatlar ve tv poroğramlarında Noele karşı başlatılan çirkin propagandalara Türk Devleti neden sesiz kaldı?.

HDP Milletvekilli Sayın Garo Paylan bu tehlikeyi görmesi nedeni ile, Meclise bu konuda soru önergesi verdi, umurlarında bile olmadı: Ama katliamdan sonra AKP sorumluları Katliamı kınama meseajları veriyorlar, bu bir iki yüzlülüktür. Türk Devleti Demokrasiyi rafa kaldırdıkça, toplum daha fazla acılarla karşı, karşıya kalacaktır.

Yanlız onlar gerçeği görmekten ziyade, bu katliama nasıl kılıf bulacaklarını düşünüyorlar. Bu katliamı PYD asla, PKK kesinlikle, TAK böylesi eylemin gölgesine dahi yanaşmaz. Çünkü bu yapıların toplumsal demokrasi anlayışı var, onların hedefinde Türk Devleti’nin baskı mekanizması olan her türlü savaş gücüdür. Fetö yapmaz, o zaman İŞİD diyecekler, İŞİD kendileridir!

Bütün bu sorumluluk Türk Devlet, onu yöneten Erdoğan, AKP, MHP ve CHP’nindir. Onlar bu sorumluluktan kaçamaz, kaçtıkça bataklığa saplanırlar.

Toplumda ırk, din, inanç, kültür ve dil ayrımı yapıldığı sürece, toplumda kutuplaşma derinleşir, faşizim olanlara seyirci kalır, toplumun büyük bir kesimi aşırı baskı altında kalır. Bütün bu olumsuzlukların ana kaynağı, bu bahsettiğimiz tek tarflı İslamcı, Kemalist ve Ergenekoncu faşizan zihniyettir. Onlar bilinçli olarak, olaylara sesiz kalıyorlar.

Dün, Kürt halkına karşı Öz-yönetim ilanıyla birlikte nasıl Soykırım uyguladılar. Gene bahsettiğimiz AKP, MHP ve CHP üçlüsü mutabıktı. Bu zihniyet kısa süreliğine tarftarlarına bazı madddi şeyler kazandırabilir, manevi asla, yanlız sonuç çok kötü bir felaket olur.

Aslında onursuzluğun had safhasına ulaşmış durmu yaşıyacaklar. Türk Devleti kendinden utanmalı, sokak ortasında Noel kutlamsına karşı bildiri dağıtılacak, okullarda Noel yasaklanacak ve sokak ortasında bir balonu şişirip Noel haline getirip sünnet yapacaklar.

Bu zulüm, baskı ve başkalarının değerlerini aşağlamak değilse nedir?! Aslında bu ciddi bir korku, kaybetme, bitişi yaşama ruhudur. Bu ruh hali; Türk Devlet piskolojisini öyle bir bozdu ki, doğrusu ciddi bir sapkınlık yaşanıyor.

Bu Noel ile sınırlı değil, Suriye, Irak ve Türkiye’de girilen siyasi çıkmazın sonucudur. Bu çıkmaz bu piskolojiyi daha da bozacağa benziyor: Türk Devleti bunun cevabını topluma versin bakalım?. Madem, ‘’Bunlara seyirci kalacağınıza, kendi içinizde işlenen insanlık suçlarına seyirci kalmayın.’’

Bu yüzden: Türk Devleti suçlarını hafifletme çabasına girebilmesi için; diğer dinleri, ırkları, kültürleri ve inançları rencide eden konuşmaların önünü srtçe almalı, imam hatiplerde yaşanan cinsel istismarların üzerine gitmeli, HDP, DBP ve diğer Sosyalist partilerden tutukladığı herkesi serbest bırakmalı, Sayın Öcalan üzerinden tecriti kaldırması, yeniden onunla eşit koşullarda çözüm masasına oturması.

Tekrar hayatını kaybedenleri saygı ile anıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz!

Bütün yönelimlere rağmen, bu zihniyette karşı her alanda birlikte durmayı esas almalıyız. Böylece 2017 yıllı Demokrasi, insanlık ve onurlu yaşam peşinde olanların yılı olacaktır..

Mezopotamya Özgürlük Partisi

 

 

 

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑