Asuri/Süryani/Keldani halkı..." /> "Mezopotamya Özgürlük Partisi" Newroz kutlaması yayınladı


Ortadoğu

Published on Mart 20th, 2018 | by Avrupa Forum 1

0

“Mezopotamya Özgürlük Partisi” Newroz kutlaması yayınladı

Asuri/Süryani/Keldani halkı adına direnişin, yeniliğin ve özgürlüğün sembolü olan Kürt halkının, Sayın Öcalan’ın Nevroz bayramını selamlıyor, Kürt, halkına, halklara ve tarihi Afrin direnişine kutlu olmasını diliyoruz!

Bu tarihi günün, modern direniş tarihine geçmesini zindan direnişiyle sağlayan PKK öncü liderlerinden Mazlum Doğan yoldaşı saygı ile anarken, onun şahsında Afrin direnişini selamlıyor, şehit düşen kahramanları saygı, hürmet ve minnetle anıyoruz!

Kürt halkı M.Ö. Nevroz bayramı ile zülme karşı verdiği direniş mücadele gelenğini, günümüze kadar bereberinde taşımış, bu direniş geleneği ile birlikte yaşadığı halklarla birlik içinde olmuştur. Bu tarihi birlik anlayışı PKK’nin on yıllardır kesintisiz verdiği mücadele sonucu, Kürdistan’ın tüm parçalarında, özellikle Rojava devriminde demokratik halklar sisteminde somut ifadesini bulmuştur.

Ortadoğu genelinde yüzyıllardır devam eden, sömürüye, baskıya ve zülme dayalı ideoloji-politika ve sistemler bu tarihi gelişme karşısında her açıdan hezayanı uğramış, bunların arasında en ırkçı, faşist ve soykırımcı karektere sahip olan Türk devleti, gün be gün başaşağı giden durumunu durudurmak, kendi soykırımcı devlet yapısını ayakta tutmak, ömrünü uzatmak için Afrin’i işgale kalkmış.

NATO’nun ikinci büyük ordusuna, bereberindeki ÖSO, İŞİD, Murat Tugayı vb onlarca çete gruptan oluşan faşist güçlere karşı tam iki ay dünya kamuoyu önünde Afrin halkı, YPG, YPJ, SDG ve diğer halklardan devrimciler asrın direnişini sergilediler.

Bu direniş insanlık, barbarlık arasındaki kavga olması nedeni ile, dünya kamuoyu insalığı savunan YPG, YPJ, SDG ve diğer devrimci güçlerden yana tavır alırken, Rusya, ABD ve Avrupa kapitalist çıkarları, Ortadoğu’da Arap devletleri, İran vb statükocu sömürgeci çıkarları uğruna Türk devletin işgaline destek sunmuş, göz yummuş ve sesiz kalmışlardır.

Bir nevi dünya Mezopotamya/Kürdistan iradesi üzerinde iki kutupa bölündü. Biri dünya düzeni sömürü, talan ve yağma ile devam etmesini isterken, öbürü Rojava Devrimi şahsında halkların kendi özgür irdeleriyle yaşamasını istemekteydi. İşte bu Nevroz ruhuydu, bu Nevroz ruhu Afrin direnişini insanlığa mal etti ve yeni bir aşamaya evrildi.

MÖP olarak, Nevroz vesilesiyle, halkların Afrin direnişinde kazandığı tarihi fırsatı zafere ulaştırmak için, bütün halkların Nevroz bayramını tarihi direnişe dönüştürmelerine inanıyoruz. Böylece Nevroz’a sahiplenmek, Afrin direnişini zaferle taçlandırmaktır! Ayrıca, Türk devletini bütün çete gruplarını tarihin çöpüne atmak demektir..

Bu vesilyele BM, AB, AK ve diğer dünya kurumlarına, dünya, Ortadoğu ve Afrin işgaliyle lanetli bir sorun haline gelen, yüzlerce sivil insanın hayatını yitirmesine sbep olan Türk devlet, onun faşist reisi Erdoğan’a karşı kendi prensiplerini uygulamalarına çağrıda bulunuyoruz!

Mezopotamya Özgürlük Partisi

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑