MÖP adına 8 Mart dünya kadınlar günün..." /> Mezopotamya Özgürlük Partisi 8 Mart Emekçi Kadınlar günü açıklaması


Halklar ve İnançlar

Published on Mart 8th, 2018 | by Avrupa Forum 1

0

Mezopotamya Özgürlük Partisi 8 Mart Emekçi Kadınlar günü açıklaması

 

MÖP adına 8 Mart dünya kadınlar gününü kutluyor, 1857 yılında daha iyi çalışma koşulları için mücadele veren, bu oğurda fabrika direnişinde hayatını kaybeden kadınların kadın için tarih yarattıkları, bugün bu tarihi direnişi Afrin’de sürdüren Kadın Özgürlük Hareketini, insalık, eşitlik, özgürlük ve demokrasi için Türk devlet işgaline, her türlü gericiliğe karşı direnen kahraman Kürt kadınını, diğer halkların kadınlarını ve Asuri/Süryani/Keldani kadınlarını selamlıyoruz..

8 Mart dünya kadınlar günü vesilesiyle, Clara Zetkin, Surma Hanım, Rosa Luxemburg, Sakine Cansız, Avesta Xabur, Barin Kobani şahsında eşitlik, özgürlük ve demokrasi uğrunda, kendi cinsinin özgürlüğü uğruna tüm direnen, Afrin tarihi direnişinde şehit düşenleri, saygı hurmetle anıyoruz!

Ortadoğu’da tarihin, insanlığın, halkların ve kadının, kapitalist, feodal, siyasal İslam ve sömürgeci politikalar sonucu, büyük tahribatlara uğratılımıştır. Bu yüzden Ortadoğu çelişki, çatışma ve savaşların merkezi haline gelmiştir. Bu savaş bugün Afrin’de en acımasız haliyle sürdürülüyor.

Bu savaş’ta Kürt kadını, kapitalist, feodal ve siyasal İslam zihniyetlerine karşı, kahramanca direnerek toplumsal demokrasi zihniyetiyle yeni bir tarih yazıyor. Bu gelişme Ortadoğu halklarına siyasal, askeri, kültürel ve sosyal bir yenilik getirdi.

Bu kadın özgürlük perspektifi, dünya kadınlarına yeni bir direniş perspektifi, cinsler arası eşitliğin gelişmesine ve halklar arası demokrasi ilişkisinin olgunlaşmasına vesile olmuştur.

Kadının özgür konumu insanlığın medenileşmesi, halkların eşit koşullarda bir arada yaşaması ve toplumsal yaşamın ahlaki değerlerine kavuşmasıdır. MÖP olarak, kadın özgürlüğü, toplumsallığın özgürlüğü ruhuyla 8 Mart dünya kadınlar gününü, tekrar Afrin kadınları şahsında kutluyoruz..

Mezopotamya Özgürlük Partisi

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑