Genel

Published on Nisan 24th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Mezopotamya Halk Kongresi: Soykırımları nefretle kınıyoruz

Mezopotamya Halk Kongresi (MHK) Yürütme Konseyi tarafından yayınlanan açıklamada “Soykırımın 103 yılına girerken, bunu hazırlayan ve uygulayan ve bunu halen “sözde soykırım”olarak tanımlayan Türkiye Cumhuriyeti devletini şiddetle ve nefretle kınıyoruz.” dendi.

AF Haber Merkezi

Mezopotamya Halk Kongresi (MHK) Yürütme Konseyi tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

MEZOPOTAMYA HALK KONGRESİ
KONGRE CAMAYTO D’ BETHNAHRIN (KCB)

Bundan 103 Yıl önce, Osmanlı İmparatorluĝu Anadolu ve Mezopotamya coĝrafyasında yaşayan yerleşik Hristiyan Halklara karşı bir soykırım gerçekleştirmişti. Bu soykırımda, 1,5 milyon Ermeni, yarım milyon Asuri-Süryani katledildi. Yüzbinlerce insan ya müslumanlaştırıldı ya da sürgün edildi.
103 yıl önce bu soykırımı gerçekleştiren ittihat terakki, teşkilatı mahsusa ve Hamidiye alayları ile bugün türkiyeyi yöneten zihniyet aynı zihniyettir. Devletin sembolu durumundaki Cumhurbaşkanı meydanlara topladıĝı kalabalıklara “tek millet, tek vatan, tek dil, tek devlet” diye haykırıyorsa bu, turklerin dışında bu üilkede kimseye yaşama hakkını tanımıyoruz demektir. Cumhurbaşkanının yedek lastiyi durumundaki faşist MHP lideri Devlet Bahçeli Afrin işgali başlamadan şunu söyledi: “Afrini yıkın, Kürtleri yakın” Dün soykırımı yapanlarla onların bugünkü devamları aynı kafa yapısına sahiptir. Bu faşist kafalar şunu unutmasınlarki, bugün 19’uncu yüzyıl deyildir. 21 ínci yüzyıldayız. Bugün daha güçlüyüz, daha bilinçliyiz, daha örgütlüyüz. Dün acımasızca suçsuz sebebsiz yere katlettiyiniz insanların hesabını verinceye kadar uykularınızı kaçırmaya devam edeceyiz. Hayatta olmasanız bile, hem sizin hem de bu soykırımı yapanların kemiklerini mezarlardan çıkarıp bir masanın üzerine koyup yargılayacaĝız.
O günden bugüne 10 kuşak gelip geçti. Her kuşak kendine göre imkanların elverdiyi ölçüde bu soykırımı dünya kamuoyunun gündemine getirmiştir. Ama biz inanıyoruzki, 21’inci yüzyıldaki kuşak mutlaka bunu bir sonuca ulaştıracak. Bugüne kadar yerel belediye, parlamentoların yanısıra, birçok ulusal parlamentoda da soykırım tanındı. Önümüzdeki dönemde hükümetler düzeyinde de kabül edilmesi için yoĝun bir çalışma vardır. Artık cin şişeden çıktı. Türk devleti ne yaparsa yapsın bu katliamın hesabını bir gün mutlaka verecektir.
Soykırımın 103 yılına girerken, bunu hazırlayan ve uygulayan ve bunu halen “sözde soykırım”olarak tanımlayan Türkiye Cumhuriyeti devletini şiddetle ve nefretle kınıyoruz.

Mezopotamya Halk Kongresi Yürütme Konseyi


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑