İnsan Hakları

Published on Ocak 13th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Meşale ve tüm gazetecilerle dayanışma sürüyor

Cuma Mitingleri için dün 31. kez biraraya gelen Alman ve göçmen kurum ve bireyler, Meşale Tolu, Deniz Yücel ve tüm gazetecilerle dayanışma eylemini sürdürüyor.

AF (Ulm)

Türkiye’de tutuklu olan tüm gazetecilere özgürlük mitinglerine devam edildi.

31 kez bir araya gelen „Meşale Tolu‘ya Özgürlük, Gazetecilere Özgürlük Komitesi“ Ulm Katedrali önünde, Münsterplatz‘ta gazeteciler Meşale Tolu ve Deniz Yücel pankart ve dövizleri açarak dayanışma etkinliklerine devam ettiler. Etkinliğe, Meşale’nin babası Ali Rıza Tolu, babaannesi Gule Tolu ve çok sayı yakını da katıldı.

Komite sözcüsü herkesin yeni yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, Türkiye’de tutuklu olan gazetecilerin durumuna dikkat çekti, birçok gazetecinin hala haksız yere içeride tutuklu olduklarını,  Meşale Tolu gibi, serbest kalanların da bazılarına, tutuksuz yargılanma süreçlerinde yurt dışı yasağı uygulandığını söyledi. Ulm‘lu gazeteci Meşale Tolu yeni yılı eşi ve çocuğuyla Türkiye’de cezaevinde kalmadan kutladığını belirten sözcü „Fakat hala hakkında sürdürülen iddianame sonucu yurtdışı yasağı devam ediyor ve bunun derhal kaldırılmasını istiyoruz“ dedi. Meşale Tolu‘ya Özgürlük Komitesi sözcüsü, „Deniz Yücel‘ün serbest bırakılmasını istiyoruz“ dedi.

Gazeteci Tolu‘nun öğretmeni Angelike Lanninger’in Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel‘e yazdığı, Türkiye’de tutuklu olan Alman gazetecilerin serbest bırakılması için girişimde bulunması gerektiği içerikli mektubuna yanıt geldi. Gabriel’den gelen mektubu, öğretmen miting alanında okudu. Mektupta, çabalarından dolayı öğretmene övgüde bulunan Gabriel, çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Gösteride, Türkiye’de tutuklu olan ve ilk defa hakim karşısına çıkarılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile dayanışma çağrısı bulunularak „Tutuklu olan milletvekillerinin derhal serbest bırakılması için mücadelemiz sürecek“ dendi. Yine, önümüzdeki hafta, 19 Ocak Cuma günü geröekleştirilecek olan Ulm’daki „Tek Tip Elbiseye, KHK’lara ve OHAL’e Hayır“ mitinginin çağrısı yapıldı.

Bireylerin yanısıra, ATİF, ADHF, AGİF, NAV-DEM, HDK-A, SYKP gibi göçmen kurumların destek verdiği etkinlik, 2 Şubat Cuma gününden itibaren, her ayın ilk Cuma günü devem edecek.

 

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑