İnsan Hakları

Published on Nisan 26th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Meşale Tolu davası Ekim’e ertelendi

Aralarında ajansımız ETHA çalışanı Meşale Tolu ile ESP MYK üyesi Suat Çorlu’nun da bulunduğu 27 kişinin yargılandığı davada 16 Ekim’e ertelendi. Duruşmayı takip Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI) Caroline Stockford, Almanya’ya döndüklerinde Meşale için bir kampanya başlatacaklarını duyurdu.

Aralarında ETHA çalışanı Meşale Tolu’nun da bulunduğu ve çok sayıda kişinin yargılandığı davaya bugün devam edildi.

Tolu’nun da içinde bulunduğu 18 kişi ile aralarında ESP MYK üyesi Suat Çorlu’nun da bulunduğu 9 kişinin İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava dosyaları birleştirilmişti.

Birleştirme kararının ardından ilk duruşma bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Duruşmaya, başka bir davadan tutuklu bulunan ESP PM üyeleri Ali Aykul ve Serkan Zorlu ile Mustafa Tezer getirilirken, Meşale Tolu ve Suat Çorlu dahil bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Duruşmayı Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Savunu Koordinasyonu üyeleri ve avukatları, Almanya Sol Parti Milletvekili Heike Hänsel ve Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann izledi.

Tutuksuz sanıklar adli kontrol kararı ile yurt dışı yasağının kaldırılmasını talep etti. Ardından avukatlar savunma yaptı.

Avukat Kader Tonç ise iddianamenin polis fezlekesi ile hazırlandığını daha önce defalarca söylemelerine rağmen ESP hakkında bilgi almak için tekrar mahkemenin TEM Şube’ye yazı yazmasını eleştirdi. Tonç ayrıca, müvekkili Meşale Tolu’nun tahliye edildiğini ancak adli kontrol uygulamasının mağduriyet yaratmaya devam ettiğini belirtti.

Av. Suat Eren ise müvekkillerinin 1 Mayıs öncesi polisin önlem kararı ile gözaltına alınıp tutuklandığını hatırlatarak, polisin gözaltı işleminden sonra delil yaratmak amacıyla cenazeye katılım gibi gerekçelerle dosya oluşturduğunu ifade etti. Adli kontrol uygulamasının tahliye olanlara dışarıda ikinci ceza olarak uygulandığını söyleyen Eren, bundan vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mahkeme heyeti, imza şartının kaldırılmasına, yurt dışı yasağının ise devamına karar verdi. Duruşma 16 Ekim’e ertelendi.

Duruşma sonrası adliye önünde basın mensuplarına bilgi veren ESP MYK üyesi Suat Çorlu, yurtdışı yasağının devam etmesi kararının Fransa’daki oturum izninin gasp edilmesi anlamına geldiğini ve çocuğunun eğitim hakkının engellendiğini ifade etti. Mahkemenin siyasi bir karar verdiğini belirten Çorlu, dosyada gizli tanık olduğunu ama bir yıldır bu gizli tanıkla ilgili bilginin dosyada yer almadığını kaydetti. Çorlu, emniyetin gizli tanık ile ilgili yazılara cevap vermediğini ve mahkemenin gizli tanığın dinlenmesi ile ilgili taleplerini ısrarla reddettiğini aktardı.

Meşale Tolu ise suçlamaların asılsız olduğunun altını çizdi.

STOCKFORD: MEŞALE BİR AN ÖNCE BERAAT ETMELİ

Duruşmayı takip eden Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI) Caroline Stockford, dava sonrası ETHA’ya değerlendirmelerde bulundu. Stockford, “Bu kadar sanığın bir arada yargılanmasını yanlış buluyorum. Davalar birbirinden farklı, herkesin bağımsız ve etkili yargılanma hakkı var” dedi. Meşale’nin bir an önce beraat etmesi gerektiğini ifade eden Stockford, zaten çocuğu ile birlikte yargılanarak ve tutuklanarak Meşale’nin cezalandırıldığını, Alman vatandaşı olarak Meşale’nin hakları ile Deniz Yücel’in haklarının aynı olduğunu ve bir an önce Meşale’nin de beraat etmesi ve pasaportunun iade edilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Almanya’ya döndüklerinde Meşale için bir kampanya başlatacaklarını duyuran Stockford, herkesten destek beklediklerini ifade etti.

(ETHA)

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑