İnsan Hakları

Published on Ekim 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Meşale Tolu davası 10 Ocak’a ertelendi

Aralarında ETHA muhabiri Meşale Tolu ile ESP MYK üyesi Suat Çorlu’nun da bulunduğu 27 kişinin yargılandığı davaya Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada Tolu ve Çorlu hazır bulundu.
Duruşmayı Alman Yeşiller Sol Parti Milletvekili Margit Stumpp, Almanya İstanbul Konsolosu Reiffenstuel ve Almaya’dan gelen ve Almanya’nın İstanbul Konsolosluğu’nda görevlilerden oluşan bir heyet izledi.

Mahkeme başkanı gizli tanık Deniz Gülhan’ın ifadesini aldıklarını ve somut olarak bir cevap veremediğini ifade etti.

Duruşmada ESP PM Üyesi Ali Aykul savunma yaptı. Aykul, anmasına katıldığı için yargılandığı Ivana Hofmann’ın sosyalist olduğunu ve kendisinin de sosyalist olduğunu belirtti. Hoffmann’ın barbar IŞİD çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitirdiğini anımsatan Aykul, “Bu anmaya insanî düşüncelerim gereği katıldım. Emniyetin gözü önünde olmuş eylemler, yasadışı bir eylem olsa emniyet müdahale ederdi. Erkan Altun da IŞİD çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitirmiş birisi. HDK’nin çağrısıyla cemevindeki dini törene katıldım. Daha sonra defnettik. Cemevinde yapılan törenler de dini törendir, slogan filan olmaz, ailesinin uğurlamasına katıldım. Sinan Sağır için yapılan açıklamaya Sinan’ı tanıdığım için katıldım. Kendisi de IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitirmiş biridir” dedi.

Diğer bir iddia ise ESP’nin düzenlediği 20. yıl etkinliğinin ise bir konser etkinliği olduğunu hatırlatan Aykul, sözlerine şu şekilde devam etti: “Şehrin göbeğinde dönemin HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı bir etkinlik. Vekillerimizin güvenliği dahi koruma polisleri tarafından yapılıyordu. İstanbul’un göbeğinde nasıl oluyor yasadışı bir gece yapabiliyor ya da izin veriliyor ve izin verilmiş bir geceye katılmış insanlar suçlanıyor? Herhangi bir propaganda taşımıyor katıldığım eylemler. Kendi insani ve vicdanı değerlerimle katıldığım basın açıklamalarıdır.”

Aykul, Savcı’nın emniyet fezlekesinin aynısını iddianame diye hazırladığını da vurguladı.

ETHA Muhabiri Meşale Tolu ise 8 ay çocuğuyla birlikte tutuklu kaldığını ve serbest bırakıldıktan sonra 8 ay adli kontrol talebi uygulandığını anımsattı. Tolu, şunları da ifade etti: “Yurtdışı yasağım kaldırıldı ama eşim hâlâ burada, çocuğum babasından ayrı büyüyor. Eşim adına yasağın kaldırılmasını istiyorum. Zorunlu olmadığım halde mahkemeyi takip etmek için yine geldim.”

Av. Ercan Kanar, gizli tanıdığın sanıklar ve müdafiler olmadan dinlenmesini savunma hakkının engellenmesi olduğunun altını çizdi, rahip Brunson dosyasını hatırlatarak “Gizli tanıdığın hukuksuzluğunu bu örnekde de gördük” dedi.

Avukat Gülhan Kaya, gizli tanıdığın beyanlarıyla sandıkların katılmadıkları eylemlere katıldığı dediği için tutuklu kaldıklarını söyleyerek bu durumun hukuksuzluğuna dikkat çekti.

Avukat Kader Tonç ise gizli tanıdığın dinlenmesinden vazgeçme talebinde bulundu.

Taleplerin ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti ESP MYK üyesi Suat Çorlu ve yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik’in adli kontrolünü kaldırdı. ESP’nin siyasi bir parti olup olmadığını Yargıtay’a sorulmasına karar veren mahkeme heyeti, gizli tanık Deniz Gülhan’ın iki celse arasında dinlenmesi kararı aldı. Mahkeme heyeti duruşayı ise 10 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(etha)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑