Almanya

Published on Kasım 10th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Meşale için ışık zinciri

Altı aydan fazla süredir tutuklu olan Meşale Tolu için bu akşam gerçekleştirilen 24. miting, ışık zinciri şeklinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Alman ve Türkiyeli çok sayıda kurumun yanısıra, politikacılar da destek vermeye devam etti.

AF (Ulm)

Türkiye’de 30 Nisan’dan bu yana, 6 aydan fazla süredir tutuklu olan Ulm doğumlu Gazeteci Meşale Tolu ve tutuklu tüm gazetecilere özgürlük için biraraya gelen Ulm’da Meşale Tolu ile Dayanışma Komitesi, Ulm çarşı merkezinde, bu akşam Münster Meydanı’nda Meşale ve tüm gazetecilerle dayanışmak amaçlı düzenledikleri “Cuma Mitingleri”nin 24.sünü gerçekleştirdiler.

Her cuma gerçekleştirilen etkinlik, bu mitingle birlikte ışık zinciri şeklinde düzenlenmeye başlandı. 24. mitinge çok sayıda kişi ellerinde mum ve meşalelerle katıldı. Bundan sonra da, her miting ışık zinciri şeklinde düzenlenecek.

Alman politikacılar konuştu

Bu akşamki Mitinge katılan SPD Federal Milletvekli Hide Mattheis, Ulm’lu politikacılar Sol Parti’den Eva-Maria Glathe-Braun ve CDU’lu politikacı Thomas Kienle birer konuşma yaparak, Meşale Tolu ve tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istediler. Konuşmacılar, “Cuma Mitingleri”ni anlamlı bulduklarını ve destek vermeye devam edeceklerini ilan ettiler.

Komite sözcüsü, kalabalık katılımdan dolayı, destek verenlere teşekkür etti. Ayrıca Türkiye’de işlerinden atıldıkları için işe geri alınmak talebiyle açlık grevini sürdüren akademisyenler Nuriye Gülmez  ve Semih Özakça için de dayanışmaya devam edeceklerini söyledi.

Her zamanki gibi, bu mitingte de, Meşale Tolu’nun pankart ve afişlerinin yanı sıra, Nuriye Gülmez, Semih Özakça ve Deniz Yücel için de pankart ve dövizler açıldı. Komite sözcüsü yaptığı konuşmada “Sadece Meşale değil, tüm gazeteciler, tüm insan hakları savunucuları, tüm vekillerimiz serbest kalana kadar etkinliğimiz sürecek. Yani her cuma buradayız” dedi.

Öğretmenden anlamlı destek

Cuma Mitingleri ve diğer etkinliklerin hepsine gelen meşale Tolu’nun liseden öğretmeni Angelika Lanninger’den yine anlamlı bir destek daha geldi. Öğretmen arkadaşlarıyla çıktıkları otobüs gezisinde öğrencisi Meşale’yi anlatan Lanninger, otobüste öğrencisi için topladığı yardım mitingte komite sözcüsüne teslim etti.

Basından ve kamuoyundan büyük ilgi görmeye devam eden “Cuma Mitingleri” için her hafta katılan göstericilere, bu eylemlere yönelik farklı öneriler de alınıyor. Mikrafona konuşan isteyen göstericiler, duygularını ve dayanışma mesajlarını da iletme fırsatı da buluyor.

AGİF, SKB, ATİF, ADHF, HDK-Ulm, NAV-DEM, Anadolu Federasyonu, Avrupa Partizan, Linke, MLPD, Rebell ve SYKP üyeleri, her zaman olduğu gibi bu mitinge de katılarak destek vermeye devam ettiler.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑