Almanya

Published on Kasım 19th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Meşale için 25. miting

Gazeteci Meşale Tolu ile Dayanışma mitinglerinin 25.si gerçekleştirildi. HDK-Avrupa Eş Sözcüsü Demir Çelik ve SYKP kurucu eş başkanı Tuncay Yılmaz da birer konuşma yaptı.

AF (Ulm)

30 Nisan’dan bugüne  Türkiye’de Tutuklu olan  Etkin Haber Ajansı emekçisi , Ulm’lü Gazeteci Meşale Tolu’ya ve tüm tutuklu olan gazetecilere özgürlük için, her Cuma günü düzenlenen dayanışma mitinglerinin 25. düzenlendi.

Ulm Münster Katedrali ,Tolu’ya özgürlük pankarının ve resimlerinin açıldığı etkinlikte,  Karanlığa karşı, ışık olmak için mumlar ve Meşale ler yakan kitle, 2 haftadır devam başlattıkları ışık eylemini devam ettireceklerini söylediler.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Eş Sözcüsü Demir Çelik, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) kurucu eş başkanı Tuncay Yılmaz da mitinge katılarak birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında Çelik ve Yılmaz “Gazeteci arkadaşımızla sürdüregelmiş olduğumuz bu dayanışma çok önemli” derken, Meşale’nin özgür olmasının, Türkiye’de  basının, düşüncenin ve gazetecilerin özgür olması demek olduğunu ifade eden temsilciler, Meşale Tolu dayanışmasının emekçilerine ve katılımcılarına teşekkür ettiler. Söyleşi için Türkiye’den gelen araştırmacı feminist yazar Gülfer Akkaya da elinde meşaleyle mitingte yer alarak, dayanışmada bulundu.

Komite sözcüsü, kalabalık katılımdan dolayı destek verenlere teşekkür etti. Ayrıca Türkiye’de işlerinden atıldıkları için işe geri alınmak talebiyle açlık grevini sürdüren akademisyenler Nuriye Gülmez  ve Semih Özakça için de dayanışmaya devam edeceklerini söyledi.

Her zamanki gibi, bu mitingte de, Meşale Tolu’nun pankart ve afişlerinin yanı sıra, Nuriye Gülmez, Semih Özakça ve Deniz Yücel için de pankart ve dövizler açıldı. Komite sözcüsü yaptığı konuşmada “Sadece Meşale değil, tüm gazeteciler, tüm insan hakları savunucuları, tüm vekillerimiz serbest kalana kadar etkinliğimiz sürecek. Yani her cuma buradayız” dedi.

Tolu’nun ailesi, öğretmenleri, Ulm’lülerin her hafta olduğu gibi katıldığı mitinge, AGİF, ADHF, ATİF, DİDF, HDK-Ulm, Sol Parti, MLPD, Anadolu Federasyonu, NAV-DEM, SKB ve SYKP’den de çok sayıda kişi katılarak destek sundular.

Miting Tolu’ya gönderilmek için hazırlanan posta kartları ve  Alman parlemantosuna verilmek için toplanan imzaların ardından, miting sona erdi.

Tuncay Yılmaz konuştu…

Demir Çelik konuştu…

Gülfer Akkaya’da geldi…

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑