Kadın

Published on Kasım 28th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Mersin Kadın Platformu: Aileye De Erkeğe De Köle Olmayacağız

Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği 25 Kasım yürüyüşünde hükümet temsilcilerine seslenen Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar “Bizler haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkarak aileye de erkeğe de köle olmayacağız” dedi.

GİZEM EKİCİ Mersin Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Yenişehir ilçesinde bulunan Kushimato sokağında toplanıp “Erkek şiddetine susmuyoruz, haklarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartıyla Özgecan Aslan Barış Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, HDP Parti Meclisi üyesi Güvercin Aras, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zuhal Önen, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen, Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Elif Yaşar ve birçok siyasi ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Meydanda Kadın Platformu adına açıklama yapan Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, hükümetin kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarında üzerine düşen çalışmaları gerçekleştirmediğini ifade etti. “Bizler şiddetin ortadan kaldırılmasını isterken eril devlet aklının ve siyasal iktidarın ortaklaşa yürüttüğü şiddet politikası hız kesmeden devam ediyor” diyen Akpınar, mücadelelerinin sonuna kadar süreceği mesajı verdi.

Aileye De Erkeğe De Köle Olmayacağız

Türkiye’de kadınların tüm kazanılmış haklarının tehlike altında olduğunu ifade eden Akpınar, kadın kurumlarının taleplerinin de görmezden gelindiğini savundu. Akpınar, “Bugün her üç kadından bir şiddete uğruyor. Bu durumda, siyasal iktidarın görev kadına yönelik şiddet önlemek için etkin mekanizmalar geliştirmek ve kadını şiddetten korumak iken, iktidar eksiklerine rağmen şiddet önlemeye dar elimizdeki tek yasa olan 6284 no’lu yasayı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Mecliste oluşturulan boşanmayı önleme komisyonu aracılığı ile ve nafaka hakkı gasp edilerek kadınlar aileye ve aile içindeki şiddete mahkûm hale getirilmek isteniyor. İstanbul sözleşmesi ve diğer uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerin gereği yapılmayarak kadınlar eril sistemin ve şiddetin mahkûmları mağdurları haline getirilmektedir. Bizler haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkarak aileye de erkeğe de köle olmayacağız” dedi.

Laik Ve Seküler Yaşamdan Vazgeçmeyeceğiz

Hükümetin kadına yönelik şiddet ve cinayet olayları le mücadele çalışmalarını eleştiren Akpınar, laik ve seküler yaşamdan vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak şunları kaydetti: “Toplumsal yaşamı baştan aşağı dinselleştirmek, kadını kamusal alanlardan uzaklaştırmak amacıyla, sosyal politikaları diyanet eliyle dizayn eden, laik-seküler yaşamı yok eden ve kadın kazanımlarını hedef alan düzenlemeler yapılmak isteniyor. Aile ve din rehberlik büroları, aile irşat merkezler, hadım cezası, cinsel istismarda rıza yaşını 12’ye düşüren tecavüz yasa tasarısı, din adamlarının aile psikoloğu olarak görevlendirilmesi, müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi, bunlardan yalnızca bazıları. Bir yandan da, din temelli müfredat değişiklikleriyle, dini eğitimin erken çocukluk yaşına indirilmesiyle, karma eğitimin sonlandırılmasının önünün açılmasıyla eğitim alanı dinselleştirilerek ideolojilerine göre bir toplum yaratmaya çabalıyorlar. AKP’nin kadınlara dayattığı sınırları kabul etmiyoruz. Laiklikten ve seküler yaşamdan vazgeçmeyeceğiz.”

Emeğimize Sahip Çıkacağız, Güvencesizliğe Teslim Olmayacağız!

Çalışma yaşamında da, ayrımcılığı ve eşitsizliği en derin yaşayan yine kadınlar olduğunu belirten Akpınar, “Ev içerisinde görünmez kılınan emeğimiz ücretli isthdam içerisinde de geleneksel rollere göre konumlandırılmakta, kamusal hizmet olması gereken çocuk, yaşlı ve hasta bakım sorumluluğu her dam kadınların omzuna yüklenmektedir. Tüm bunlar, yoksulluğun kadınlaşmasına yol açıyor. AKP’nin politikalarıyla derinleşen ekonomik krizin en ağır sonuçlarını biz kadınlar yaşıyoruz. Ekonomik kriz biz işsiz, güvencesiz bırakarak daha fazla yoksullaştırırken her türlü şiddete de açık hale getiriyor. Emeğimize Sahip Çıkacağız, Güvencesizliğe Teslim Olmayacağız” dedi.

Tarsus’ta Da Kadınlar Alanlardaydı

Öte yandan Tarsus’ta 25 Kasım Platformu’nun çağrısı le Kültür Merkez önünde bir araya gelen kadınlar buradan pankart açarak, sloganlarla Yarenlik Alanı’nda yer alan Saat Kulesi önüne yürüdü. Burada kadınlar adına açıklama yapan platform sözcüsü Derya Biriginal “Hayatlarımızı teslim almaya çalışan, yaşamlarımızı kuşatan, ‘aşk’ deyip öldüren, cinselliğimiz ve bedenimiz kontrole soyunan bilcümle erkekliğin karşısına korkuyla değil, isyanla çıkıyoruz. Hayatlarımıza, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyoruz! Eşit ve özgür bir hayatı kurana kadar dama meydan okuyoruz! Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz! Gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: http://www.mersinhaberci.com / Gizem Ekici

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑