Dünya

Published on Eylül 20th, 2017 | by Avrupa Forum 11

0

Meksika’da 7.1 büyüklüğünde deprem

Meksika’da 32 yıl önce yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybettiği şiddetli depremin yıldönümünde ülke yeni bir depremle sarsıldı. İlk belirlemelere göre, depremde en az 20’si çocuk 248 kişi hayatını kaybetti.

Dün yerel saatle 13:14’te meydana gelen depremin merkezi başkent Mexico City’nin yaklaşık 120 km güneyi olarak belirlendi.

Federal Sivil Savunma Ajansı, 7.1 büyüklüğündeki depremde en az 248 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Çok sayıda bina yıkıldığı için enkaz altında kalanlarla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceği belirtiliyor. İlk açıklanan resmi rakamlara göre deprem sadece başkent Mexico City’de 117 kişinin hayatına mal oldu.

Yetkililer öğle saatinde meydana gelen depremde başkent Mexico City’deki bir okulun yıkılmasıyla o sırada derste olan en az 21 çocuğun ve 4 yetişkinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Enkaz altındaki en az 20 çocuğu arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Depremin yıldönümünde yeni deprem

19 Eylül1985’te Meksico City’i vuran şiddetli depremde yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti. Başkentin yaklaşık 120 km. güneyinde ve yerin 51 km. derinliğinde meydana gelen deprem, tam da 32 yıl öncekinin yıl dönümüne denk geldi.

Yetkililer dün yerel saatle 13:14’te meydana gelen depremden 2 saat önce, 1985’tekinin yıl dönümü için bir deprem tatbikatı yapıldığını açıkladı.

Başkentte en az 38 bina yıkıldı, uluslararası havaalanı hasar tespiti için kapatıldı. Zarar gören hastaneler boşaltıldı. Enerji dağıtım şirketi CFE, başkentte 3 milyon 800 aboneye elektrik verilmediğini duyurdu.

Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto acil ulusal kriz konseyini toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. Arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının haftalar alabileceği belirtildi.

Deprem nedeniyle diğer devletlerden ülkeye yardım ve taziye mesajları da gönderiliyor.

ABD Başkanı Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada ABD’nin deprem mağdurlarının yanında olduğunu söyledi.

Henüz 7 Eylül’de Meksika’nın iç kesimlerinde meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: DW

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑