Almanya

Published on Temmuz 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Mannheim’da dayanışma eylemi

Mannheim Paradeplatz’da Gülizar Taşdemir ve Turgut Kaya ile dayanışma  eylemi gerçekleştirildi.

 Enver ENLİ (Mannheim)

Mannheim’ın merkezinde bulunan Paradeplatz’da Gülizar Taşdemir ve Turgut Kaya ile dayanışma  eylemi gerçekleştirildi.

Şubat ayında Yunanistan’da tutuklanan ve 30 Mayıs günü görülen mahkeme ile Türkiye’ye iadesi kararlaştırılan Turgut Kaya, 31 Mayıs günü açlık grevine başlamış ve açlık grevinin 44. gününde sağlık sorunlarından dolayı hastaneye kaldırılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Norveç devleti tarafından iltica başvurusu reddedilen Gülizar Taşdemir, 2015 yılında  sağlık sorunlarından dolayı Norveç’e iltica talebinde bulunmuştu.

Taşdemir’in iadesini protesto etmek ve Kaya’nın da Türkiye’ye iadesini durdurmak için aralarında ATİK, AGİF, ADHF, Nav-Dem ve Devrimci Parti Avrupa’nın aktivistlerinin birlikte gerçekleştirdiği eylemde Atina Yüksek Mahkemesi’nin aldığı bu karar pretosto edilirken, 13 Temmuz günü açılan bilgilendirme masasında (UPTODAK) Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi adına Almanca ve Türkçe  yapılan açıklamada, Kaya’nın son durumuna ilişkin de bilgilendirme yapıldı.

ATİK adına Gülizar Taşdemir’le dayanışma  amaçlı  basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının ardından katılımcılar, Turgut Kaya serbest bırakılana kadar eylemlerin  devam edeceğini duyurarak eylemi bitirdi.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑