Avrupa

Published on Haziran 17th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Makedonya ismini resmen değiştirdi

Yunanistan ile Makedonya arasında yaşanan isim krizi bugün atılan imzalarla resmen sona erdi. Yugoslavya’dan ayrıldığı 1992’den beri ‘Makedonya’ ismini kullanan Üsküp yönetimi ülke adını Kuzey Makedonya olarak değiştirdi. Buna karşılık da AB ve NATO üyeliklerine yönelik Yunanistan’ın vetosu kalkacak.

İki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen isim değiişikliği törenine, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in yanısıra Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Matthew Nimetz katıldı.

Anlaşmanın geçerli olabilmesi için iki ülkenin meclisleri ve ardından gerçekleştirilecek referandumda halk tarafından da onaylanması gerekiyor.

Anlaşma sonrası Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ”Bu, halklarımız için cesur, tarihi ve gerekli bir adımdı” şeklinde konuştu.

 

Yunanistan’ın kuzeyinde de ‘Makedonya’ adlı bir bölge olması ve toprak talebinde bulunacağı endişesiyle nedeniyle Atina Yönetimi bağımsızlık ilan etmesinin ardından ‘Makedonya’ isminin kullanılmasına karşı çıkıyordu ve ülke Birleşmiş Milletler’e ‘Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’ adıyla katılmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑