Kültür Sanat

Published on Aralık 7th, 2016 | by Avrupa Forum 4

0

Madımak’ta katledilen şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan KHK ile açığa alındı

2 Temmuz 1993’te Madımak’ta katledilen şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile açığa alındı. 

Hürriyet Gazetesi yazarlarından İsmail Saymaz’ın haberinde, Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından tebliğ edilen evraka göre, Aysan’ın da aralarında olduğu beş görevli 667 sayılı KHK kapsamında “Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara mensubiyeti veya iltisakı, yahut bunlarla irtibatı olabileceği yolunda yapılan değerlendirme” sonucu açığa alındı.

Dokuz yıldır Devlet Tiyatroları’nda görev yapan Eren Aysan, “Kararı hiçbir şeye bağlayamıyorum. Çünkü roman ve edebi yazılar yazmak, babamın ölümünden sonra da Toplumsal Bellek Platform’nda faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için çabalamak dışında bir etkinliğim yok. Ben de anlamıyorum” dedi.

“Lalzaman” adlı şiiri nedeniyle 2007 yılında Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü alan Aysan, “Gece Uyurken” adlı romanıyla da 2015 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görülmüştü.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑