Emek

Published on Ekim 20th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Büyük faciaların meydana geldiği maden ocaklarında ya rödovans ya taşeronlaşma var

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, Şırnak’ta kaçak faaliyet gösteren kömür ocağında meydana gelen ve 7 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan göçük ile ilgili “Son büyük faciaların meydana geldiği ocakların hepsinde ya rödovans ya taşeronlaşma var” dedi.

Şırnak’ta 7 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden göçüğü kömür ocaklarını yeniden gündeme getirdi.

RS FM’de Zafer Arapkirli ile Seyr-i Sabah’a değerlendirmelerde bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, göçük nedeniyle 7 işçinin öldüğü Şırnak’taki kömür ocağıyla ilgili, “Son büyük faciaların meydana geldiği ocakların hepsinde ya rödovans ya taşeronlaşma var” dedi.

“Türkiye’deki iş kazalarının çoğu bilinen nedenlerden meydana geliyor” diyen Ayhan Yüksel, “Bu bilinen nedenlerin hala çözümlenmemiş olması sebebiyle ki bu tedbirlerin alınmasının çok kolay olduğunu düşünüyoruz, kaza kavramını burada kullanmıyoruz, iş cinayeti diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DURDURULAN ÜRETİM KARARI UYGULANMAMIŞ’

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel, şöyle devam etti:

“Kaçak kavramı tartışma yaratıyor, kafaları karıştırıyor. İnsanlar sanki burada hiç ruhsat yokmuş, işletme yokmuş, oradaki vatandaşlar gizli gizli kömür üretiyormuş gibi algılıyor. Israrla altını çiziyorum, bu sahada Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ) ruhsatı var. Bu saha 2013 yılında Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir denetim sonucu üretim durdurulmuş ama ruhsat iptal edilmemiş. 2017 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri burayı ihaleyle vermiş. Ancak durdurulan üretim kararı uygulanmamış.”


Rödovans Nedir?

Maden ruhsat sahalarının işletme hakkının özü kendisinde kalması koşuluyla hak sahibi tarafından (büyük oranda devlet tarafından) sözleşme ile gerçek veya tüzel bir kişiye, bir süre tahsis edilmesidir.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑