Fransa

Published on Mart 22nd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Macron Sarı Yelekliler’in eylemlerini yasakladı

Başta Paris olmak üzere Toulouse, Nice ve Bordeaux bölgelerinde her Cumartesi günü yapılan Sarı Yelekliler’in eylemlerini yasakladığını duyurdu.

AF (Paris)

Geçtiğimiz cumartesi, 16 Mart günü 18.si yapılan Sarı Yelekliler eyleminde yoğun çatışmaların yaşanmasını bahane olarak gösteren Fransa devleti büyük kentlerin stratejik alanlarını eylemlere yasakladığını duyurdu.
Yasaklama kararına karşın eylemlerini yapacaklarını deklere eden Sarı Yelekliler’e Avukatlar Sendikasından bazı öneriler geldi. Olası gözaltı durumunda avukatınızın kim olduğunu gösteren bir belgeyi mutlaka yanınızda bulundurunuz diyerek gözaltı ve tutuklama durumunda eylemcilerin haklarını izah eden bir broşür hazırlayarak dağıttı.
Ayrıca avukatlar bir uyarıda bulunarak eylemlerin yasak olması güvenlik güçlerinin istediği silahı eylemcilere karşı rahatlıkla kullanması anlamının çıkarılmaması gerektiğine dikkat çekti.
Paris’te Champs-Elysées, Place de l’Etoile ve Place de la Concorde yasaklama kapsamında bulunuyor. Macron yasaklamayla yetinmeyip bu cumartesi günü yapılacak olan 19. Sarı Yelekliler eylemleri için askeri göreve çağırdı.

Yellow Vest protesters gather near the Arc de Triomphe in Paris on March 16, 2019, during the 18th consecutive Saturday of demonstrations called by the ‘Yellow Vest’ (gilets jaunes) movement. – Demonstrators hit French city streets again on March 16, for a 18th consecutive week of nationwide protest against the French President’s policies and his top-down style of governing, high cost of living, government tax reforms and for more “social and economic justice.” (Photo by Zakaria ABDELKAFI / AFP)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑