Fransa

Published on Ocak 6th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Macron-Erdoğan protestosunda Türkiyeli muhaliflere yapılan saldırı kınandı

Dünkü Erdoğan’a karşı gösteride, Fransa polisinin uyguladığı çirkin saldırı, devrimci-demokrat kurumlar tarafından yapılan açıklamayla  protesto edildi.

AF (Paris)

Yapılan açıklama şöyle:

Macron-Erdoğan İşbirliğiyle Türkiyeli Muhaliflere Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

Türkiye ve Kürdistan’da AKP diktatörlüğüne karşı muhalefet eden; politikacıları, gazetecileri, akademisyen, kadın ve öğrencileri KHK gücüyle tutuklayan, işten atan, işkence yapan ve Kürt illerini savaş alanına çeviren diktatör Erdoğan’ı Paris’te istemediğimizi haykırmak en doğal hakkımızdır.

Hiçbir devlet bizden; Kürt illerinde bodrumlarda insanların yakılmasına ve 1.500 insanın öldürülmesine, DAİŞ ile işbirliği içinde Suruç, Diyarbakır, Ankara’da katliamlarda yüzlerce insanın katledilmesine, 150 bin memurun görevlerine son verilmesine, 300 günü bulan akademisyenlerin açlık grevinin devam etmesine, politik tutsaklara tek tip elbise giydirilmesine ve son olarak Erdoğan’ın örgütlenmiş sokak milislerinin yaptıkları ve yapacakları katliamların cezasızlık zırhıyla korunmasına sessiz kalmamızı isteyemez.

Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütler olarak eli kanlı diktatörün suçlarını bir daha Fransız halkına anlatmak, halklarımıza yapılan baskı ve zulmü protesto etmek için 5 Ocak günü yapıılan eyleme Fransız polisi saldırdı ve hukuksuz bir şekilde gözaltına aldı. Fransız devletinin bu tutumu Macron-Erdoğan ortaklığının somut bir örneğidir.

Bizler, bu suç ortaklığına bundan 5 yıl önce Paris’in orta yerinde katledilen üç devrimci kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katlinde tanık olduk. Fransız Devleti hala suçluları korumaktadır.

Bizler, ülkemizde ve yaşadığımız her yerde örgütlenme ve kendini ifade etme özgürlüğünü talep ediyoruz.

Basın özgürlüğünün en tam şekilde korunması için adım atılmasını ve tüm basın emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Akademik özgürlüğe yönelik saldırıların derhal durdurulması talep ediyoruz.

Bu haklı taleplerimizi sokakta ifade ederken arkadaşlarımızın tartaklanarak gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor sorumluların yargılanmasını istiyor ve Sara, Rojbin ve Leyla’nın katledilmesini lanetlemek için 6 Ocak’ta tekrar sokaklarda olacağımızı duyuruyoruz.

 

ACTİT, ADHK-F, ODAK DERGİSİ, HDK-F, CDK-F

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑