Almanya

Published on Mayıs 21st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Ludwigshafen’de Kaypakkaya anması

Türkiye ve Kürdistan devrimci hareketinin 68 kuşağından önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, Ludwigshafen am Rhein, Fredrick Ebert Halle’de, geçtiğimiz cumartesi günü,  19 Mayıs’ta anıldı.

Ismail Doğruer (Ludwigshafen)

TKP/ML TİKKO’nun kurucusu ve Teorik/Politik önderi olan İbrahim Kaypakkaya 18 Mayıs günü Diyarbakır sorgu merkezinde katledildi. Halkın belleğine şer verip sır vermeyen komünist devrimci önder olarak kazındı. Kaypakkaya yı yitirişimizin 45. yılında onun yolundan yürüyenler bulundukları her yerde çeşitli etkinliklerle Önder İbrahim Kaypakkaya nın anısını canlı tutuyorlar.

Almanya Ludwigshafen daki programda gece tertip komitesi adına Hoşgeldiniz konuşması, Demokrasi,Devrim ve Sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ve ardından özenle hazırlanılmış toplumsal tarihsel önemli süreçlerinde yeraldığı ve İbrahim Kaypakkaya nın katledilişine kadar geçen kimi olayları teatral ve müzikal olarak canlandıran kareografi oldukça iyi bir performanstı.

Devrim Marşlarının, Ağıtların ve geleceğe dair umutların seslendirildiği parçaları Partizan Sanat Topluluğu içindeki Koro, Müzik Grupları, Dans ve folklor ekipleri, Tiyatro grubu ve Türkçe/Kürtçe moderasyonu ile son derece iyi hazırlanılmış ve uyum içinde bir sunumdan sonra Koma Berwedan ve Collectif Medz Bazar sahne aldı. Her iki grubun seslendirdiği eserler ilgi ile dinlendi ve kitleyi sürükleyecek bir coşku verdi.

Arada çeşitli kurum ve partilerin mesajları ve yine İCOR`uda temsilen MLPD Enternasyonal sorumlusu Monika Gartner-Engel in İbrahim Kaypakkaya, TKP/ML, Enternasyonal mücadele, Rojava ve Birlikte mücadele üzerine konuşması dinlendi.

Kısa bir aradan sonra panelle ikinci etabı başlayan Program, konuşmacılardan Ercan Kanar ın İbrahime, Düşüncelerine ve kişisel tanışıklık noktasında bir anısına değindikten sonra güncel sürece dair seçim tavrının ne olması gerektiğine dair neden ve sonuçları üzerinden bir değerlendirme yaptı.  HDP Milletvekili Tuğba Hezer, 68 kuşağı önderleri ve özgülde İbrahim Kaypakkaya nın tarihsel rolü ve önemine değinen konuşmasından sonra seçimlere ilişkin genel olarak HDP  üzerindeki ve Kürt halkı üzerindeki baskıların bir anakroniğinde bulundu ve Sultan özentisindekibu faşizan kişi ve çetesine alanı bırakmamak gerektiği bunun için seçimlerin hem genel hemde bu kesitte çok önemli olduğu ve bir kez daha seni başkan yaptırmayacağız şiarını yaşama geçirilebileceği başarının mümkün olduğundan hareketle Selahattin Demirtasa ve HDP ye güçlü bir destek ve oy akışı için çalışılmasını talep etti. Partizan temsilciside Ibrahim Kaypakkayanın yaşamından ve kuramsal derinliğinden öğrenilmesi gerektiğini belirtti. Önderin yitirilmesinin 45. yılında ardılları olarak onu yaşattıkları ve ondan güç alarak ileriye doğru yürüyüşe devam ettiklerinin altını çizdi. Seçimlere ilişkin tavır noktasında hareket tarzımızın ve tercihlerimizin her zaman aynı olamayacağını bazen koşarken bazen yavaşlayabileceğimizi yada taktik olarak ihtiyacın ortaya çıkardığı daha geri bir noktadan mücadele gerekleri için uğraşmanın devrimci rol oynayabileceğini vurguladı. Bugün seçimlerde HDP nin yanında yeralmak, Faşist Diktatörün son ve kesin hamlelerini boşa çıkarmak için çalışılması gerektiğine inandıkları ve bu tavrı aldıklarını dile getirdi.

Kısa zamanı öz olarak tavır ve değerlendirmelerin özlü ifadeleri ile yetinilmesi çağrısı yapan moderatörün konuşmaları bağlamasından sonra Müzik grubu Umuda Haykırış sahne aldı. Birbirinden güzel eserleri seslendirdikleri gecede kitlenin de katılımını talep ettikleri parçalarla geceyi renklendirdiler.

Gece boyunca çeşitli sinevizyon görüntüleri ve yakın zamanda yaşamını Rojavada yitiren TKP/ML sorumlularından ve TİKKO Rojava komutanı Martager olarak anılan Nubar Ozanyan ın yaşamından kesitler izlendi PYD adına geceye katılması beklenen Salih Müslim in hukuksal nedenlerle gelemediği geceye yine sinevizyon aracılığı ile gece hakkında ki konuşması yayınlandı. Salih Müslim, İbrahim in önderlik düzeyinde bir mücadele değeri olarak anısına kendilerininde bağlı olduklarını ve İbrahimKaypakkaya nın tarihsel kişiliği önünde saygı ve bağlılıkla hareket ettiklerini Rojava devriminin bu esaslar üzerinde emperyalizme karşı bir mücadele olduğunu ifade etti.

(simurg-news.com)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑