Almanya

Published on Şubat 7th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Ludwigsburg AKM’de canlar kadın panelinde buluştu

Bölgenin en büyük ve en aktif Alevi kurumlarından olan Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi (LAKM)’nde Alevilik inancında ve Alevi toplumunda kadınların önemi ve yeri üzerine panel düzenlendi. Panele araştırmacı yazar Gülfer Akkaya katıldı.

AF (Ludwigsburg)

Alevilik inancında kadın erkek eşitliğinin olduğunu, Alevi toplumunun inancından kaynaklanan kadın erkek eşitliğini bugün de teorik olarak kabul ettiğini, ancak ne yazık ki Alevilerin pratikte erkek egemen bir toplum olduğunu aktaran Akkaya, bu değişimin Alevi toplumundaki en önemli asimilasyon olduğunu sözlerine ekledi.

Alevilerin bugün kaybettikleri pratikteki eşitliği, yeniden yakalamak için üç alanda özellikle mücadele etmeleri gerektiğini belirten Akkaya bunu şöyle özetledi:

İlki; Alevi kurumlarında yönetim ve karar mekanizmalarında daha çok kadının yer alması, pozitif ayrımcı tüzüklerin hazırlanması ve eş başkanlık,

İkincisi; Alevi toplumunun Ana’lara sahip çıkması ve daha çok Ana’nın var olması için çabalanması gerekti vurgusuydu. Ana ve Dede’lerin beraber yönettiği cemlerle Alevi toplumunun kendi inancı yolunda ilerleyeceğini aktaran Akkaya, cemlerde Ana ve Dedelerin kadın erkek eşitliği üzerine, erkek şiddetinin kabul edilmezliği üzerine muhabbetleri özellikle yapılması gerektiğinin altını çizdi. Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin cemlerde dara kaldırılması, uygun cezaların verilmesi gerektiğini aktaran Akkaya, bu konuda Dede ve Ana’ların daha duyarlı ve toplumun önünü açıcı davranması gerektiğini hatırlattı.

Üçüncü ve son olarak; Alevi ailelerinde bu alanda önemli değişimlerin yaşanması gerektiğinden bahseden Akkaya, Alevi ailelerinde kadınların erkeklerle eşitliği için miras paylaşımından, eğitimde fırsat eşitliğine, ev işlerinin cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin ortak yapılmasına, çocuklara birlikte bakılmasına, aileye gelen gelirin ortak paylaşılmasına dek kadın erkek eşitliğini sağlayacak değişimlerin yaşanması gerektiğini vurguladı.

Canların ilgisi nedeniyle panelin soru cevap kısmı bir hayli uzun ve verimli geçti.

Katılanların yoğun ilgisi nedeniyle panelin soru cevap kısmı bir hayli uzun ve verimli geçti.

Katılımın güçlü, ilginin yoğun olduğu söyleşi derin konuşma ve tartışmalarla devam etti. Söyleşide yazar Gülfer Akkaya kitaplarını da imzaladı.

Yazar Akkaya, ikinci kez Ludwigsburg AKM’ye geliyor… Yine burada 25 Mart’ta, sadece kadınlar, Akkaya ile bir söyleşi daha düzenliyor.

 

Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi

1995 yılında kurulan Kültür Merkezi, kuruluşundan bu yana aktif olarak çalışmakta. Bugün artık 600’den fazla üyeye sahip.

Başta Kadın Komisyonu olmak üzere Disiplin, Denetleme, Gençlik Komisyonlarından oluşan birimleri mevcut.

Ayrıca tüzük haricinde oluşturulan Kültür ve Halkla İlişkiler Komisyonları bulunmakta.

Halk oyunları, saz kursu, gitar kursu, semah kursu, bilgisayar kursu, Almanca dil kursu gibi kurslar verilmekte.

Kültür Merkezi, tiyatro grubu varken geniş kitlelere ulaşan tiyatro gösterileri de yaptı.

İhtiyaç sahibi birçok kişi için ülke çapında olmak da dahil, geniş yardım kampanyaları organize eden Kültür Merkezi, aynı zamanda eğitim için Türkiye’deki canlara burs da vermekte. Yine Türkiye’deki bazı illerde çocuklara kıyafet kampanyaları da düzenlemiş.

Almanya’daki çeşitli kuruluşlarla ilişki içinde olan Kültür Merkezi daha güzel bir dünya için mücadele etmekte.

 

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑