Avrupa

Published on Şubat 15th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Lozan’dan Cenevre’ye uzun yürüyüş 4.gününde devam ediyor

BM’nin Afrin’e dönük işgal saldırılarına karşı harekete geçmesini talep etmek ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması amacıyla organize edilen Lozan’dan Cenevre’ye uzun yürüyüş 4. gününde devam ediyor. PYD Dışilişkiler Sözcüsü Salih Müslim ve Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı Riyad Darar uzun yürüyüşçüleri ziyaret ederek, birer konuşma yaptı.

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı Riyad Darar konuşmasında Afrin’in halkların dayanışması ile zafere ulaşacağını söyledi. “Biz Araplar, Kürtler ve diğer halklar nasıl DAİŞ’i yenilgiye uğrattıysak sömürgeci Türk devletini de Afrin’de yenilgiye uğratacağız” diyen Darar şöyle devam etti: “Nasıl ki DAİŞ’e boyun eğmediysek ve onların sonunu getirdiysek, Afrin’de de halklar olarak direneceğiz ve sömürgeci güçleri yenilgiye uğratacağız” dedi.

Müslim: Afrin direnişi halkların direnişidir

Salih Müslim ise uzun yürüyüşün Afrin’de direnenlere güç verdiğini söyleyerek konuşmasına başladı.

“Afrin direnişi, sadece bizim direnişimiz değildir, yüzyıllardır zulme uğrayan halkların direnişidir” Müslim, Afrin’de hedef alınanın Rojava’da inşa edilen sistem olduğunu söyledi.

Müslim konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Biz Afrin’de sadece Türk devletine karşı savaşmıyoruz. Biz Afrin’de dünyanın başına bela olan terörizmle savaşıyoruz. Türk devleti Afrin’de terör yuvası oluşturmaya çalışıyor. Türk devleti daha önce desteklediği DAİŞ ve çeteleri toplayıp Afrin’e yerleştirmek istiyor. Bu şekilde Afrin’in demografik yapısını değiştirmek istiyor. Türk devleti bunu başarırsa Afrin’de kuracağı terör yuvasıyla dünyayı tehdit etmeye başlayacak. Tüm bunlardan kaynaklı bugün sizin burada yaptığını yürüyüş insanlık değerlerini savunmak anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Afrin’e yönelik saldırı dünyanın bir meselesi olduğunu söyleyen Müslim, “Sizin uzun yürüyüşünüz bütün insanlığı savunmak anlamına geliyor. Ve biz halklarla birlikte direniyoruz ve kazanacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından uzun yürüyüş Cenevre’ye doğru devam ediyor. 82 kurum ve örgütün katılımı ile oluşturulan Avrupa Afrin’i Sahiplenme Platformu öncülüğünde düzenlenen yürüyüş, birçok ülkeden gelen 200 enternasyonalistin de arasında olduğu 1000’i aşkın kişi ile yapılıyor.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑