Yazarlar

Published on Temmuz 4th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Leyla ve Eylül’e – Hüseyin Yanaç

Leyla’nın ve Eylül’ün acısı insanlık için Ağrı Dağı’nın ağırlığı kadar büyük ve ağır oldu!..

ROBOSKİ’de başlayan çocuk katliamının arkadında kim varsa bugünkü ölüm ve cinayetlerin arkasında da onlar var.
Çocukta olsa, Kadın da olsa gerekeni yapın diyenler ve son bir kaç yıl içinde Berkin’den Uğur’a 632 çocuk bizzat bu devlet eliyle katledildi!

Leyla’nın da Eylül’ün de katili bellidir.
O, bir kereden bir şey olmaz diyen bakan
O, istismar önergelerini reddeden Akp.
O, Kız çocuklarıyla evlenilir diyen İmam.
O, takım elbise giyen tecavüzcüye iyi hal diyenler bütün cinayetlerin sorumlusudur.
Bugün ceza evlerinde olan binlerce çoçuğun durumuda ortada.
İşte bugün Leyla’nın acısı AĞRI DAĞININ ağırlığı kadar büyük ve ağır oldu!..

Bir toplumun aynası, o tolumun insani ve toplumsal değerleri ile içeride ve uluslararası camiada kadına ve geleceği olan çocuklarına ve gençliği o toplumun aynası olur.

1920’ler de ilan edilen Türk Sünni islam cumhuriyetin son 75 yıllık tarihinde de hep tecavüz ve cinayetlerin olduğu bir gerçekti!

Günümüzde de gerek kapitalist toplumlarda ve gereksede geri ve feodal toplumlarda ne yazık ki bu tür toplumsal olayların varlığı hep vardı!
Kirletilen toplumsal değerler kapitalist toplumlarda da önemli bir istismar konuşuyken bu tür olaylara karşı toplumsal duyarlılıkla birlikte psikolojik olarak bu yaklaşım bozukluğu içinde olan yaklaşımlara karşı önemli eğitim ve önleyici yasalar yapılırken bizim gibi doğu toplumları ve özellikle din olgusunun egemen olduğu ülkelerde kadına ve toplumsal yaşama, çocuğa ve farklı yaşama karşı dinin etkisinde olan yönetimlerin de kışkırtması ile ölüm taciz ve tecavüz olayları giderek toplumsal yaşama bir dinamit koyuyor.
Gerek diyanetin , gerek vakıf vb kurum ve partilerin toplumsal yaşama müdahale ve insanların yaşam kültürüne dinin yasaları ile yapılan müdahalenin giderek içinde çıkılmaz bir hal aldığı ortada.
Son çocuk tecavüzleri ve kaçırılan onlarca çocuk ile kadınlara ve genç kızlara karşı sanki bir merkezden yöneltilen bir kampanyaya evrilmiştir!
Yukarıda da ifade etmiş olduğum gibi bunun sorumluluğu başta var olan iktidarın ve diyanetin yanında dini proğramlarda boy gösteren o din “bilginleri olarak ortalıkta boy gösteren alçakların” vermiş oldukları vaaz ve söylemlerinin yerini asla unutmamak gerekir.
Öncelikle işlenen cinayetlere, taciz ve tecavüzcülere karşı duyarlı olalım ve toplumsal olarak bu tür saldırılara karşı güçlü öz savunma ve karşı duruşu örgütlü bir şekilde ortaya koymalıyız.
Sineye çekip sehirci olmak onların arzusudur.
Çocuklarımıza ve kadınlarımıza uzattığınız o kirli ve alçak elinizi çekin.

Eşit adil ve özgür tek toplum Sosyalizmdir!

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑