Dünya

Published on Ekim 2nd, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Las Vegas’da 58 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı IŞİD üstlendi

ABD’nin Las Vegas kentinde bir konser sırasında silahlı saldırı gerçekleştirildi. Mandalay Bay Oteli’nin casinosundaki saldırıda 58’den fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. IŞİD’e yakın olduğu bilinen Amaq Haber Ajansı’nın yayınladığı habere göre Las Vegas saldırısını IŞİD üstlendi.

Saldırgan intihar etti

Las Vegas Polis Departmanı tarafından yapılan açıklamada bir saldırganın etkisiz hâle getirildiği, “bölgede patlayıcı bulunduğu” yolundaki iddianın gerçek dışı olduğu kaydedildi. Saldırganın, 40 bin kişinin bulunduğu konser alanına, civarda bulunan bir otelin 32’nci katından ateş açtığı ifade edildi. ABD basını, saldırganın 64 yaşında Stephen Paddock adında ABD vatandaşı olduğunu söyledi. Polis, Paddock’un saldırıdan sonra intihar ettiğini belirledi.

Saldırganın Asya kökenli olduğu tahmin edilen arkadaşı Marilou Danley’in yakalandığı ifade edildi.

Alanda 40 bin kişi bulunuyordu

Saldırganın isminin Stephen Paddock olduğu ve saldırganın Mandalay Bay Oteli’nin 32. katından ateş açtığı belirtildi. Saldırganın, Las Vegas ya da çevresinde yaşadığı, saldırıyı niye gerçekleştirdiğinin bilinmediği ifade edildi. Açıklamada, konser alanında 40 bin kişi bulunduğu belirtildi.

Lombardo, “Şu anda Las Vegas sakinlerinden kendilerini korumalarını istiyoruz. En azından böyle bir olay sonrasında insanların güvenlik önlemlerini arttırmalarında yarar var” dedi.

Polisin açıklamasında,Las Vegas havalimanına yönelik bazı uçuşların başka havalimanlarına yönlendirildiği, bu nedenle yolcuların havalimanına gitmeden önce uçuşlarını kontrol etmeleri istendi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑