La Revuelta "Barış'ı kazanmak için harekete geçelim"


Avrupa

Published on Eylül 5th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

La Revuelta “Barış’ı kazanmak için harekete geçelim”

La_Revuelte_FestGeçtiğimiz yıl bir araya gelen İsviçre, Fransa ve Almanya’dan gençlerin kurduğu La Revuelta  gençlik örgütü 1. kuruluş yılını “Dünya Barış Günü”nde kutlamak üzere Basel’de bir festival düzenledi. “Emperyalist Saldırganlığa Karşı Barış Festivali” başlığıyla düzenlenen etkinliğe İsviçreli gençlik örgütü Der  Funke, İsviçre Alevi Gençliği, Fransa’dan Comité de Lutte katılıp birer konuşma yaparak destek verdiler.

Festival’de de La Revuelta’nın müzik grubu da sahne alırken Türkiye’den gelen Bandista isyan şarkılarıyla katılımcıları coşturdu.

La Revuelta adına yapılan konuşmada savaşların asıl kaynağı olarak sömürü ve tahakküm düzeni olan kapitalizm-emperyalizm işaret edilerek “Barış”ı kazanmak için örgütlenmek ve mücadele etmek gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca kar, kan ve savaş düzeninden sadece egemenlerin değil aynı zamanda buna seyirci kalanların da sorumlu olduğuna vurgu yapılan konuşmada örgütlülüğe ve örgütlü güçlerin birlikte davranması gerekliliğine dikkat çekildi.

Danslar , halaylar, sloganlarla devam eden etkinlikte Bandista’nın konseri bittikten sonra sahneyi “İşgal” eden La Revuelta kadınları “Kadınlar vardır” dedi ve hep birlikte “Gelsin baba, kelsin koca, gelsin devlet” şarkısını söylediler.

Etkinlikte La Revuelta adına Almanca ve Fransızca olarak yapılan konuşmanın Türkçe halinin tamamı şöyle:

 

Hey! Orada durmuş bizi dinleyenler! Kulaklarınızı iyice açın ve bizi dinleyin, size söyleyeceklerimiz var!

Aranızda konuşurken, facebook’ta dolaşırken, snapchat yaparken, instagram’da fotoğraflarınızı paylaşırken sözünü ettiğiniz “peace” var ya, o sizin, bizim yüzümüzden gelemiyor.

Evet evet, yanlış duymadınız, “peace” sizin yüzünüzden gelmiyor. Senin yüzünden, oradaki Che tişörtlü. Evet senin de yüzünden puşili dostum. Ve senin, kızıl yıldız dövmeli, peace piercingli kızkardeşim…

“Barış” gelmiyor çünkü “savaş” isteyenler bizlerden daha örgütlü. Onlar ne yaptıklarını, neden yaptıklarını daha iyi biliyorlar. Savaşları çıkartanlar karlarını ve çıkarlarını korumak, büyütmek için çıkartıyorlar. Emperyalistler, kapitalistler sömürü düzeni devam etsin, milyarlarca işçi, işsiz üretirken onlar kara el koyabilsin diye savaş çıkartıyorlar.

Ne alaka mı?

Afrika savaş bulutlarının altında görünmez ve yaşanmaz olmasa, ayağındaki Adidas, Nike için günlüğü 1-2 Euro’ya çalıştıracak çocukları nasıl bulur kapitalistler?

Elindeki iphone, kıçındaki Dolce&Gabbana kot, güzündeki Bvlgari gözlük nasıl bu kadar ucuza üretilecek ve kar bırakacak onlara?

Kapitalistler ve emperyalistler yeraltındaki enerji kaynaklarını, yer üstündeki insan ve Pazar kaynaklarını kendi kontrollerinde tutmak için savaş çıkartıyorlar. Elbette bunu yaparken “demokrasi” “özgürlükler” “insan hakları”ndan bahsediyorlar.

Bakın işte, nasıl da demokrasi götürdü Avrupa Kaddafi’nin Libya’sına!

Suriye’ye özgürlük götürmeseydi ABD ve Koalisyon güçleri nerde yaşayacaktı evini terk etmek zorunda kalan 10 milyon Suriyeli?

Bu liste uzar gider dostum. Ama meselenin özü şu, onların karlarını ve çıkarlarını korumak için sıkı bir örgütlülüğü ve savaş çıkartacak cesaretleri var. İnsanların ölmeleri, savaştan kaçarken Akdeniz’de boğulmaları, kurtulabilenlerin burada yer altı mülteci kamplarında böcekleştirilmeleri hiç önemli değil. Onlar banka hesaplarının şişmeye devam edip etmediğine bakarlar.

Peki ya biz? Peki ya sen? Sahiden istiyor musun barış olmasını? Silahların gömülmesini? İnsanların özgür ve eşitçe birlikte yaşamasını?

O zaman senin savaş isteyenlerden daha cesur olman gerekir. Onlardan daha örgütlü olmalıyız. Onlardan daha atak, daha duyarlı, daha zeki, daha dayanışmacı ve becerikli. Bunu becerdiğimizde inanınki biz kazanacağız. Çünkü onlar bir avuç, biz milyarlarcayız. Yeter ki örgütlenelim!

LaRevuelta_Logoİşte biz La Revueta’yı tam da bunun için kurduk. Dumanlı “peace” sohbetlerini gerçek bir harekete, gerçek bir örgütlülüğe çevirmek için. Biz örgütlenmeye kendimizden başladık ve bir yıldır hem bilincimizi hem de etkinliğimizi arttırdık.

Katılarak bizlere mutluluk verdiğiniz festivalimiz ise bizim ilk büyük etkinliğimiz. Mutlaka organizasyonda eksikliklerimiz vardır ama eşit, özgür, adil bir dünya kuracağımıza inancımız tam! Yeter ki elleriniz ellerimizi bulsun! Yeter ki sömürü ve savaş isteyenlerin karşısına hep birlikte duralım!

Yaşasın enternasyonalist dayanışma!

Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm!

 

 

 

La Revuelta Kadınlarının sahne “işgali”

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑