Ekoloji

Published on Ağustos 25th, 2016 | by Avrupa Forum 6

0

Kuzey Ormanları için mücadeleye devam

Kuzey Ormanları Savunması, 3. Köprü’nün İstanbul’a vereceği zararları bir kez daha hatırlatmak üzere Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi

Kuzey Ormanları Savunması, 3. köprünün doğayı tahrip edeceğini belirterek, “Diyorlar ki ‘İstanbul’a bir gerdanlık,  bir eser kazandırdık’ olsa olsa bu bir barbarlıktır, mücadelemiz azmimizden bir gram eksilmeden devam edecek” dedi.

Eylemde, ”Diren kuzey orman köyleri, diren İstanbul”, ”Gerdanlık değil barbarlık”, ”3. köprü cinayettir” pankartları açılırken, ”Patronlara değil İstanbul’a nefes ol”, ”3. Köprü cinayettir” sloganları atıldı.

‘Projeler İstanbul’a yarar getirmeyecek’

Eylemde konuşma yapan Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, “Köprülere, havaalanlarına devlet kasasından bir kuruş çıkmıyor” söylemlerinin yalan olduğunu ifade etti. Bu inşalar için gerekli olan finansmanın dışarıdan bulunmadığını vurgulayan Zerrin, “Çünkü bu projeler çevre düşmanı dolayısı ile proje kaynağını ülke içinde bulunan bankalardan 2,3 milyar dolar olarak aldılar bu kredinin ödemesini de hazine üstlendi” dedi.

Zerrin köprüden her gün 125 bin araç geçileceği garantisi verildiğini, geçmeyen her araç için insanların cebinden 3 dolar çıkacağını dile getirdi.

‘Mücadelemize devam edeceğiz’

Basın açıklamasını okuyan Kuzey Ormanları Savunucusu Seda Elhan, iki köprünün çözemediği trafik problemini 3. Köprünün çözemeyeceğini belirterek, “İstanbul’da trafik sıkışıklığı toplu taşımanın yaygınlaştırılmamasından kaynaklıdır” dedi.

‘Köprünün açılışına engel olamadık’

3. köprünün ormanların yok olmasına, sellerin artmasına ve su havzalarının kirlenmesine yol açacağına dikkat çeken Seda, bunun bir rant projesi olduğunu dile getirdi. Köprünün açılışına engel olamadıklarını ancak mücadele alanının tüm Trakya ve Marmara Bölgesi olduğunu belirten Seda, “Doğa ve yaşam savunucuları olarak bu kıyımlar projesini, tüm gerçekleriyle açık etmeyi gelecek nesiller ve yaşanabilir bir İstanbul için vicdani bir sorumluluk olarak gördük. Yeni bir İstanbul’a dur demek için yeni bir mücadeleye bugün burada başlıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından söz alan Kuzey Ormanları Savunucusu Rüya Kurtuluş, ”Köprü’nün üzerinde açılışı gerçekleştiren herkes suç işliyor, bu İstanbul’a karşı, doğaya karşı işlenmiş bir suçtur. Bu halka, tarihe ve İstanbul’a hesap vereceksiniz. Diyorlar ki İstanbul’a bir gerdanlık bir eser kazandırdık olsa olsa bu bir barbarlıktır, mücadelemiz azmimizden bir gram eksilmeden devam edecek” dedi.

Açıklama, sloganlarla sona erdi.

JINHA

Share on Facebook9Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑