İsviçre

Published on Şubat 19th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

KUTÜSCH 30. Kuruluş Yılını Kutladı

İsviçre’nin Bern kantonunda 28 Şubat 1988 yılında kuruluna Kürt, Türk ve İsviçreliler Kültür Derneği (Kutüsch) bir dizi etkinliğin sonuncusu olarak gerçekleştirdiği şölenle 30. kuruluş yıldönümünü kutladı.

12 Eylül Askeri darbesinin ardından yurtdışına çıkmak zorunda kalan birçok mültecinin siyasi, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurduğu Kutüsch İsviçre’nin pek çok kantonunda şubeler açmış ve federasyonlaşmıştı. 30 yıllık süre zarfında inişli çıkışlı pek çok dönem atlatan Kutüsch’ün diğer şubeleri ve Federasyon kapanırken Bern Kutüsch ayakta kalmayı başardı ve faaliyetlerini sürdürdü.

Açılışını İsviçre Yeşiller Partisi Genel Başkanı Regula Rytz’in yaptığı ve Kutüsch Yünetim kurulu adına Hürü Tat’ın bir sunum gerçekleştirdiği 30. Yıl Kutlamaları çerçevesinde hazırlanan fotoğraf sergisinin son gününde dernek binasında bir resepsiyon düzenlenerek 30 yıllık çalışmalar ve gelecek vizyonu üzerine sunumlar, konuşmalar yapıldı.

17 Şubat 2018 akşamı gerçekleşen Resepsiyona katılan Bern Belediye Başkanı Alec von Graffenried Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin zor bir süreç içerisinde olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayarak Afrin’de süren savaşı ve Türkiye’deki anti-demokratik gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirtti. Bu zor sürecin sonucu olarak ülkesini terk etmek zorunda kalanlara İsviçre ve Bern’in kucak açacağını vurgulayan Graffenried, Kutüsch gibi derneklerin göç etmek zorunda kalanlarla İsviçre arasında köprü rolü oynamasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Resepsiyon’da Kutüsch Yönetim Kurulu Adına Emine Sarıaslan, Kutüsch’ün kurucu üyeleri arasında bulunan Roger Aebi ve doktora tezini Kutüsch üzerine hazırlayan Annemarie Sancar da birer konuşma yaptılar.

Kutüsch 30. Yıl Şöleni

18 Şubat 2018 Pazar günü ise Kutüsch 30. Yıl Kuruluş Şöleni gerçekleştirildi. Türkan Balaban’ın Grützi’den xer hatin’e, Hoş geldinizden kalimeraya çok dilli olarak selamlamasıyla başlayan şölende Kutüsch’ün kurucu üyelerinden Hüseyin Kürekçi bir konuşma gerçekleştirdi. Kürekçi konuşmasında 30 yıl boyunca derneğe katkı sağlayan, emek veren herkese teşekkür ederek Kutüsch’ün bu süreçte bir kez daha ve yenilenerek dönemin ihtiyaçlarını karşılayan bir dernek olacağına vurgu yaptı. Hüseyin Kürekçi konuşmasında ayrıca, Kutüsch üyelerinin ve dostlarının politik insanlar olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bu zor süreçte demokrasi ve barış için mücadele edenlerin yanlarında olmayı, Afrin’deki işgale karşı durmayı sürdüreceklerini belirtti.

Hüseyin Kürekçi’nin ardından bir konuşma yapan Bern Kanton Meclisi ve aynı zamanda Kutüsch üyesi Haşim Sancar ise Kutüsch’ün aynı zamanda İsviçre’nin politik ve sosyal gündemi açısından da bir rol oynadığını vurgulayarak öneümüzdeki süreçte oynadığı bu rolü daha da geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Şölenin ikinci bölümünde ise Kutüsch’ün 25 yıl ve üzeri süredir üyesi olan 11 kişiye birer plakat verilerek derneğin 30 yıldır ayakta kalmasına her düzeyde katkı yapan tüm üyelere teşekkür edildi.

Şölen Serenat Ezgican ve Çağdaş’ın müzikleriyle, halay ve horonlarla devam ederek sona erdi.

AF Bern

19.02.2018

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑