Almanya

Published on Mart 22nd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Kürdistan’da hakların kendi kaderini tayin etme mücadelesi veriliyor!

Kürdistan’da hakların kendi kaderini tayin etme mücadelesi veriliyor! Newroz Ateşi ile Afrin özgürlüğe gidecek!

Gül Güzel (Stuttgart)

Stuttgart Afrin ile dayanışma platformunun düzenlediği 61.gün Afrin’i sahiplenme mitingi,  Newroz kutlaması ile bütünleşti.  21 Mart’tın Newroz çoşkusu, Schloss Platz meydanında yapılan canlı müzik ve verilen dayanışma mesajlarıyla dondurucu soğuğu bastırdı.

Afrin yaşayacak!

ICOR’un 21 Mart’ta Dünya çapında eylem günü!

ICOR 2014 yılında da Kürt özgürlük mücadelesiyle dayanışma içerisine girerek, 177 Tugayını Kobané’ye gönderip, sağlık merkezinin yapılmasında çalışmışlardı. Şimdi de sıra Afrin’de diyen ICOR bu sene de 21 Mart’ı dünya çapında Afrin Yaşayacak eylem günü ilan etti . ICOR’un Stuttgart’taki üyesi MLPD aktivistleri de bu yüzden 21 Mart’ta Afrin’i sahiplenme çadır nöbetinde yer alarak, program düzenlediler. Alman sanatçı Lukas Weisert ve Kürt sanatçı Zeynep Enhas yaptıkları canlı müzik ile Newroj heyecanını yaşattılar.

Konuk misafirlerden Kürt halkı ile dayanışma mesajları

Filipin’den gelen İLPS (ICOR)üyeleri soyalist devrimci Medy ve eşi Pido Gonzales Kürt halkının devrimci mücadelesini selamlayarak, ‘’ICOR’un Afrin ile dayanışmak için düzenlediği bu eylemi destekliyoruz. Bizler bu dayanışmamızı dile getirmek için arkadaşlarımızla buraya geldik. Afrin halkına dayanışmamızı belirtiyoruz. Kürt halkının verdiği kendi kaderini tayin etme, özgürlük, barış mücadelesini destekliyoruz. Biz taleplerimiz: Türkiye Rojava’dan çık!, Bütün emperyalistler Suriye’den çıkın!, Bizler, barış, özgürlük ve sosyalizmi talep ediyoruz. Yaşasın enternasyonal dayanışma!’’ mesajlarını verdiler.

İGM sendiika temsilcisinden destek

Stuttgart araba endüstrisi İMG Sindelfingen sendika temsilcisi, Claus Jürgen yaptığı konuşmada, birlik çağrısında bulunarak, ‘’Kürdistan’da halk kendi kadderini tayin etme mücadelesi veriyor. Bu verilen mücadele bir haktır ve terör değildir. Biz çalışan işçiler, memurlar, devrimci insanlar ve sendikacılar da aynı mücadeleyi veriyoruz. Çünkü toplumun daha iyi yaşamasının gereğidir bu. Onun için birlik sağlayıp, güçlü olmamız gerekiyor. Bizlerin, Kürt halkının verdiği bu haklı mücadeleye destek vermemiz lazım’’açıklamasında bulundu.

PKK değil, Erdoğan terörüsttür!

Açık mikrofona konuşan kadın bir aktivist ise, Ezidi kadın meclisinin bildirisini okuduktan sonra, ‘’Şengal’de Ezidiler katledilirken oraya Türkiye mi, Rusya mı, Almanya mı gitti?. Hayır hiç biri gitmedi; sözüm ona terörüst dedikleri YPG ve PKK gidip, Ezdi halkını DAİŞ çetelerinden korudu. Erdoğan daha sonra Diyarbakır’da, Cizre vb Kürt şehirlerini bombalayıp, yıktı. İnsanları evsiz- barksız bıraktı. Peki şimdi ben soruyorum, kimdir terörüst? Erdoğan mı, PKK mi? Bence Erdoğandır terörüst olan. Onun için kendi hükümetimizden bizleri doğru bilgilendirmek için, gerçek haberler yapmasını ve PKK yasağını kaldırmasını talep ediyorum!’’ çağrısında bulundu.

Afrin düşmedi, mücadele yöntemi değişti

Sanatçı Lukas Weisert ise yaptığı konuşmada, Afrin’i sahiplenmeye ve savunmaya devam edeceklerini bildirerek, ‘’burda bize yalan bilgiler verilerek, Afrin’in düştüğü kabul ettirilmek isteniyor. Halbuki Afrin düşmedi, düşmeyecek. Sadece Afrin’de yeni bir süreç ve mücadele taktiği başladı. Bizler Kobane için mücadele ve desteğimizi nasıl sürdürdüysek, Afrin için de aynı şekilde sürdüreceğiz. Onun için diyoruz ki Türk devleti, Afrin’den defol!’’.

YPJ bayrak stressi ve Kürt gençlerinin kimlik tespiti

Sendikacı Anke Jeck elindeki Afrin ile dayanışma pankartı ve sırtına astığı YPJ bayrağı ile polisin hedefi haline geldi. Polisin, YPJ bayrağının yasak olduğunu ve kaldırması gerektiğini söylemesi üzerine mükrofona gelen aktivis,’’polis benim bu bayrağı kaldırmamı istiyor. Halbuki bu bayrak Almanya’da yasak değildir. Binlerce Ezidi’nin hayatını kurtaran bu özgürlük mücadelcilerinin bayrakları nasıl yasaklanabilir ki?. Yani Almanya bu özgürlüklerden yana değil mi? Ben bu bayrağı kaldırmıyorum. Polis de gelsin ne yapabileceğini söylesin diyerek, bayrağı kaldırmadı. Miting bittikten sonra alandan ayrılan 8 Afrin’li genci ise, Anaistasyona kadar takip eden polis, gençlerin etrafını çevirerek, boyunlarındaki yeşil, kırmızı, sarı renkli şallarıyla yüzlerini kapattıkları bahanesiyle kimlik kontrolü yaptı. Eylemcilerin de gençleri yanlız bırakmamaları ve polisi tutumlarından dolayı eleştirmeleri üzerine gençler serbest bırakıldı. Gençler de polislere kızarak ‘’biz Türk veya Arap olsaydık, bizi tutuklamazdınız. Ama biz kürt olduğumuz için bizlere böyle davranıyorsunuz’’ dediler.

Saat 15.00’te başlayan çadır nöbet mitingi alanında açılan ‘’Türkiye’ye silah gönderimesin, Afrin’i savunun!’’, Afrin’i savunmak, Kadın devrimini savunmaktır!’’, Kürdistan’a özgürlük, Erdoğan’a silah gönderimini durdurun!’’, ‘’Rojava’dan ellerinizi çekin, Kürdistan’a özgürlük, PKK yasağı derhal kalksın, Abdullah Öcalan’a özgürlük!’’ yazılı büyük pankartlar açıldı. eylem boyunca şehir sakinlerine ‘’Afrin yaşayacak’’ başlıklı ICOR bildirileri dağıtıldı. Yapılan konuşmalar ardından yapılan canlı müzik ile eylemciler Newroz coşkusu ile halaylara durdular. ‘’Roja ile dayanışma, PKK yasağına son!’’, Yaşasın YPG, YPJ ve Afrin direnişi! En çok söylenen sloganlar oldu.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑