Almanya

Published on Mart 21st, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Krefeld’de Afrin protestosu ve Newroz kutlaması yapıldı

Almanya’nın Krefeld kentinde, dün (21 Mart) “Afrin İçin Uyarı Nöbeti” gösterisi yapıldı. Gösteriside “Türk Ordusu Kürdistan’dan Defol”, “Merkel ödüyor, Erdoğan öldürüyor” ve “Erdoğan Afrin’den defol” yazılı Almanca pankartlar açıldı. Newroz kutlamaları ile birleştirilen Afrin’le dayanışma eylemi Newroz ateşinin yakılmasıyla sonlandı. 

AF (Almanya)

Tüm Dünyada ve Avrupa’da olduğu gibi, Krefel’de de kurulan “Krefeld Afrin’i Sahiplenme Platformu” faaliyetlerine devam ediyor. Uyarı nöbeti (Mahnwache) gösterisinde “Türk Ordusu Kürdistan’dan Defol”, “Merkel ödüyor, Erdoğan öldürüyor” ve “Erdoğan Afrin’den defol” yazılı Almanca pankartlar açıldı. Atılan sloganlar, ağırlıklı olarak şunlardı: “Katil Erdoğan”,  “Terörist Erdoğan”, Türk Ordusu Kürdistan’dan defol”. Ağırlıklı Almanca yapılan konuşmalarda, Türk ordususun Afrin işgali kınandı.

Platform, merkezi platformun eylem takvimi dahil, bunun dışında yerel etkinlikler kararı da aldı. Uyarı nöbetlerinin yanısıra oluşuma Alman ve diğer uluslardan kurumların da katılımını sağlamak için yoğun çaba sarfedecek.

Newroz kutlamasıyla birleştirilen uyarı nöbetine, Krefeld’de faaliyet yürüten NAV-DEM ve HDK-A bileşenlerinden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)’nin yanısıra, MLPD ve DİDF gibi kurumlar da destek verdi.

Nöbet, meşaleli yürüyüşün ardından yakılan Newroz ateşiyle birlikte sonlandı. Etkinlikte, Krefeld’de her 23 Mart Cuma saat 18:00’de Kaufhoff önünde yapılacak uyarı nöbetlerine çağrı yapıldı.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑