Genel

Published on Ağustos 17th, 2017 | by Avrupa Forum 10

0

Konsolosluklarda bir hak ihlali daha: E-Devlet şifresi bile alamazsın!

Siyaset Dergisinin Yazı İşleri Müdürü ve SiyasiHaber Editörü İsa Artar, kimlik yenilemek ve hakkındaki basın davası nedeniyle avukatına vekalet vermek için gittiği Berlin’deki Türkiye Konsolosluğu’ndan geri çevrildi. Artar’a, avukatına vekalet çıkartamayacağı, kimlik veya pasaport yenileyemeyeceği, E-devlet şifresi dahi alamayacağı söylendi.

SiyasiHaber’de paylaşılan haberlerden dolayı hakkında “terör örgütü propagandası” ithamıyla dava açılan Siyaset dergisinin Yazı İşleri Müdürü, Siyasi Haber editörlerinden İsa Artar, kimlik yenilemek, adres beyanında bulunmak ve avukatına vekalet vermek üzere gittiği Almanya, Berlin’deki Türkiye Konsolosluğu’nda beklenmedik bir davranışla karşılaştı. Konsolosluk yetkilileri yaklaşık 1 yıldır Almanya’da yaşayan ve hakkında herhangi bir tutuklama/aranma kararı bulunmayan, adresine de herhangi bir tebligat yapılmayan Artar’ın istediği işlemleri yapamayacaklarını söylediler. Yetkililer bir gerekçe de belirtmediler.

‘Hiçbir işlem yapamazsınız’

Berlin’de bulunan Türkiye Konsolosluğu’na randevu alarak gittiğini belirten Artar, belgelerini Konsolosluk’ta çalışan memura sunduktan sonra, memurun “Kimliğinizi yenileyemem, hakkınızda bir şey var ve hiçbir işlem yapamazsınız” diye yanıt verdiğini belirtti. Artar, “memurun itiraz hakkım olduğunu hatırlatması üzerine İtiraz dilekçesi yazdım, dilekçeyi Ankara’ya göndereceklerini söylediler. Pasaportumu görmek istediler ancak yanımda olmadığını belirttim” diye konuştu.

Artar sözlerine şöyle devam etti; “Yaklaşık 1 senedir Almanya’da ikamet etmekteyim. Konsoloslukta kaydım var ve seçimlerde oy kullanmak için adres beyanı yapmıştım. Bana hiçbir tebligat gelmedi. Almanya’ya yerleştikten sonra hakkımda açılan davadan E-Devlet üzerinden haberim oldu. Bir avukata vekalet vermek istedim. Ama konsolosluk yetkilileri hiçbir şey yapamayacağımı söyledi.”

Basın özgürlüğünün durumu bu

Artar sözlerine şunları ekledi: “Hakkımda dava açılıyor ve kendimi savunmak için bir avukata vekalet vermek istiyorum, bunu da engelliyorlar. Bu da Türkiye’de basın özgürlüğünün ve adli sistemin ne durumda olduğunun açık bir göstergesidir.”

Siyaset Dergisinin sahibinin ve yazı işleri müdürünün yargılandığı dava 21 Kasım’da görülecek.

Tags: , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑