Mehmet Akyol, yaklaşık bir aydır tedavi görd..." /> Komünist sendikacı Mehmet Akyol'u kaybettik


İsviçre

Published on Ekim 6th, 2016 | by Avrupa Forum 1

0

Komünist sendikacı Mehmet Akyol’u kaybettik

Mehmet Akyol, yaklaşık bir aydır tedavi gördüğü Hastanede yaşamını yitirdi.

Yakalandığı amansız hastalık sonucu hayatını kaybeden Pusula Gazetesi Yazarı Mehmet Akyol’un cenazesi Cumartesi günü Istanbul Okmeydanında bulunan AkŞemseddin camiinde kılınacak cenaze namazı sonrası, İstanbul Kağıthane ilçesinde bulunan Hasdal mezarlığına defnedilecek.

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Özgür Basın Emekçisi Mehmet Akyol, 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 11.00’da Özgür Gündem gazetesinin mühürlenen binası önünde yapılacak törenin ardından Şişli’de defnedilecek

Uzun yıllar devrimci sendikal faaliyetlerde bulunan, son olarak da Özgür Gündem Gazetesi Emek-Ekonomi sayfası editörlüğünü yapan Mehmet Akyol, uzun zamandır tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 1970’lerde Kıvılcım Hareketi’nin partisi olan Vatan Partisi üyesiydi. 1976 yılından 1980 askeri darbesine kadar yayın hayatını sürdüren Vatan Partisi’nin haftalık yayın yapan Sosyalist adlı gazetesinde yazı işleri müdürü oldu. Kıvılcım Hareketi’ni temsil eden Sosyalist Gazetesi’nde yazı işleri müdürü olan Akyol, 1979’da gazetede Mazlum Doğan’ın PKK’nin kuruluş bildirgesini özetleyen bir yazısı nedeni ile idam cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca aynı yıl 8 aylık süre içinde 23 davadan 2100 yıl ceza alan Akyol, 12 Eylül’den 25 gün önce 19 Ağustos 1980’de yurt dışına çıktı. 26 yıl süren sürgünlük döneminde, İsviçre’de sendikacılık da yaptı.

Kıvılcım geleneğini sürdüren Akyol, Türkiye’ye geldikten sonra Özgür Gündem’de gazeteciliğe devam etti. Aynı zamanda Sosyalist Dayanışma dergisinin de yazarı olan Akyol, HDK içinde de aktif çalışma yürütmekteydi.

Düşündüğü gibi yaşadı

Akyol, Özgür Gündem’de yayınlanan son röportajında anılarını anlattıktan sonra, gazetede çalışma nedenini şöyle özetlemişti: “Özgür Gündem, Türkiye ve Kürdistan’da yaşananları objektif olarak verebilen tek gazete. Özgür Gündem belki eleştirilebilir noktaları olabilir ama Kürdistan’da olanları Gündem’den öğrenebilirsiniz. Düşündüğüm gibi eylemek istiyorum. İnsan başka türlü yaşadığı zaman insan olamıyor. Bugün de cezalarla karşı karşıyayız. Mazlum Doğan’ı anmak gerekirse içerideyken ilk olarak yaşamak direnmektir diyenlerden ben de bu çizgide gazeteye karınca kararınca katkı sunmak için çalışıyorum.”

Tören Özgür Gündem’in önünde

Akyol için Cumartesi günü saat 11.00’da kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin mühürlenen binası önünde ve Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) öncülüğünde Okmeydanı’nda bulunan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda tören düzenlenecek. Ardından Akşemsettin Camii’nde yapılacak cenaze töreninin ardından Akyol, Hasdal Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 

Özgür Gündem gazetesi emek sayfası editörü Mehmet Akyol hayatını kaybetti

Akyol için Cumartesi günü kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin mühürlenen binası önünde tören düzenlenecek

Akyol için Cumartesi günü kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin mühürlenen binası önünde tören düzenlenecek.

 

“Düşündüğüm gibi eylemek istiyorum”

Akyol, Özgür Gündem’de yayınlanan son röportajında anılarını anlattıktan sonra, gazetede çalışma nedenini şöyle özetlemişti:

“Özgür Gündem, Türkiye ve Kürdistan’da yaşananları objektif olarak verebilen tek gazete. Özgür Gündem belki eleştirilebilir noktaları olabilir ama Kürdistan’da olanları Gündem’den öğrenebilirsiniz.

“Düşündüğüm gibi eylemek istiyorum. İnsan başka türlü yaşadığı zaman insan olamıyor. Bugün de cezalarla karşı karşıyayız. Mazlum Doğan’ı anmak gerekirse içerideyken ilk olarak ‘Yaşamak direnmektir’ diyenlerden ben de bu çizgide gazeteye karınca kararınca katkı sunmak için çalışıyorum.”

 

Mehmet Akyol kimdir?

Mehmet Akyol Hatay’da doğdu.

Akyol, 1970’lerde Kıvılcım Hareketi’nin partisi olan Vatan Partisi üyesi, 1976 yılından 1980 askeri darbesine kadar yayın hayatını sürdüren Vatan Partisi’nin haftalık yayın yapan Sosyalist adlı gazetesinde yazı işleri müdürü oldu.

Kıvılcım Hareketi’ni temsil eden Sosyalist Gazetesi’nde yazı işleri müdürü olan Mehmet Akyol, 1979’da gazetede Mazlum Doğan’ın PKK’nin kuruluş bildirgesini özetleyen bir yazısı nedeniyle idam cezasına çarptırıldı.

Ayrıca aynı yıl 8 aylık süre içinde 23 davadan 2 bin 100 yıl ceza alan Akyol, 12 Eylül’den 25 gün önce 19 Ağustos 1980’de yurt dışına çıktı.

26 yıl süren sürgünlük döneminde, İsviçre’de solcu sendika UNIA’nın örgütlenme sekreterliğini yaptı.

Akyol, Türkiye’ye geldikten sonra Özgür Gündem’de gazeteciliğe devam etti.

Aynı zamanda Sosyalist Dayanışma Dergisi’nin de yazarı olan Mehmet Akyol, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) içinde de aktif çalışma yürüttü.

Akyol, aynı zamanda Devrimci Turizm Sendikası kurucu üyesi arasında bulunup yöneticilik de yaptı.

 

Mehmet Akyol’un saygıdeğer anısına, onun en son olarak İsviçre Pusula gazetesinde yayınladığı makalesini yayınlıyoruz.

mehmet-akyol-pusula-gazetesiDünyanın gündemine bomba gibi oturan Panama belgelerinde ilk dikkati çeken, İsviçre bankaları oldu. UBS ve CS bu belgelerde yıllar boyu resmi adı optimal vergi ödemek olan vergi kaçakçılığı amacıyla yapılan işlemlerde, oldukça aktif rol oynamışlar. Peki bu nasıl oluyor?

Offshore deyimi teknik olarak, bir ülkenin bankasında bulunan, o ülkede ikamet etmeyen insanlara ait para anlamında kullanılır. Offshore bankacılığı ise vergi cenneti olarak bilinen ülkelerdeki bu tür hesaplar anlamına gelir. International Banking Act (IBA) lisansına sahip bir banka, sadece bu tür hesaplar için kurulmuş olarak kabul edilir. Sadece yabancılara hizmet veren bu bankalar genel olarak Karayip Adalarında bulunur. Müşteri ile banka arasındaki sorunlar için o ülkenin yasaları geçerli değildir.Servet sahibi insanlar genel olarak daha fazla faiz elde etmek, servetlerini kendi ülkeleri dışında garanti altına almak için bu tür hesaplar açarlar. Şirketler ise öncelikle daha az vergi ödemek için bu yolu seçerler. Özellikle ABD şirketleri elde ettikleri karları yine kendi kurdukları şirketlere kar payı olarak bu tür hesaplara yatırırlar. ABD’ de şirketlerin ödedikleri vergilerin karlarının %35′ e kadar çıktığı dikkate alınınca bunun anlamı daha iyi anlaşılır. Bu nedenle hemen hemen bütün büyük ABD şirketlerinin servetleri ABD dışında bulunur.

Bu tür hesaplar genelde her ülkede bulunur. Son yıllarda bu tür hesapların Avrupa’dan Asya ülkelerine kaydığı gözlemlenmekte. Bu tür hesaplarda bulunan para miktarı ise büyük bir farkla İsviçre’dedir. 2.200 milyarlık bu miktarı, 1.400 milyar ile Karayip Adaları, 1.100 milyar ile İngiltere takip eder. Singapur’da 1.000 milyar, ABD de 700 milyar, Lüksemburg’ta ise 600 milyar olduğu tahmin edilmektedir. Yapılan tahminlere göre Dünyadaki tüm servetin %8 i bu tür hesaplarda bulunmaktadır.

Bu tür hesapların varlığı sonucunda ülkelerin vergi kayıpları ise yılda 255 milyar olarak hesaplanmaktadır. Sadece ABD nin kaybı yılda 70 milyar civarındadır. Örneğin büyük bir şirketin elde ettiği karın önemli bir kısmını bu tür hesapları olan vergi cennetinde kurdukları şirketlere aktarması, yasalara uygun hale getirilmekte. Bu şekilde kendi ülkesinde karından dolayı yüksek vergi vermekten kurtulup, sadece yurt dışında bulunan serveti durumundaki bu paralar için cüzi miktarda servet vergisi ödemektedir.

Bu şekilde yapılan bütün işlemler, yasalara uygundur. Ancak söz konusu paranın Offshore hesaplarının bulunduğu ülkelere de bildirilmesi ve vergilendirilmesi gerekir. Bu vergilerde vergi cennetlerinde oldukça düşük miktarlardadır. Devletlerin vergi kayıpları bu nedenden ortaya çıkmaktadır.

Yasa dışı yollardan kazanılan paraların bu tür hesaplarda saklanması da mümkündür. Söz konusu hesaplarda ne kadar bu tür para olduğu ise bilinmemekte. Ancak ABD gibi devletler, vergi gelirlerinin azalmasını engel olmak için, bu tür hesapların yasa dışı olduğu imajını vermeye çalışmaktadırlar.
Büyük ABD tekellerinin ABD dışındaki servetlerinin 500 milyarı aştığı hesaplanmakta. Belli başlı tekellerin yurtdışındaki servetleri şu kadardır,
Hewlett-Packart 30, Google 34, Procter & Gamble  35,  Citigroup 42, ExxonMobile 46, Cisco 48, Johnson & Johnson 51, Apple  53, Merck 61,  Pfizer 70,  Microsoft 76 ve General Electric 110 milyar dolar.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑