İnsan Hakları

Published on Nisan 17th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Köln’de gazetecilere özgürlük eylemi

Almanya’nın Köln kentinde Kızıl Yardım ve gözaltına alınan ETHA muhabiri Adil Demirci’nin arkadaşları öncülüğünde ‘Adil ve tüm gazetecilere özgürlük’ talebiyle eylem düzenlendi. Eyleme AGİF, Young Struggle, ADHK ve çok sayıda yerli kurum ve sendika temsilcileri katıldı.

AF (Köln)

İlk konuşmayı sürgünde bulunan akademisyen Sharo Garip yaptı. Garip, iki yıl boyunca Türkiye’de rehin tutulduğunu hatırlattı. Köln’lülerin insan haklı savunucusu olduğunu belirten Garip, Doğan Akınlı ve kendisi gibi Adil’in de özgür bırakılacağını bildiğini belirtti.

İkinci konuşmayı gözaltında bulunan Adil Demirci’nin babası yaptı. Baba konuşmasını Türkiye’de OHAL ve Faşizm koşullarında gerçeklerin izini bırakmayan ve boyun eğmeyen özgür basını selamlayarak başladı. Oğlun’un tutuklanan, işten atılan ve saldırı altında olan binlerce insandan biri olduğunu vurguladı.Özgürlükçü Demokrasi gazetesine yönelik saldırıları dikkat çeken Baba, Adil’in Etkin Haber Ajansı’nın bir muhabiri olduğunu hatırlattı. Saldırılarla Erdoğan’ın tek tip medya yaratmak istediğini belirtti. Muhaliflerin cenazelerine katılmanın onur olduğunu söyleyen Baba, başta ETHA editörü ve muhabirleri gelmek  üzere bütün gazetecilere özgürlük istedi.

Eyleme katılan Ahmet Nesin’de konuşma yaptı. Nesin konuşmasında 40 yıllık gazetecilik hayatında 15 darbe ve darbe teşebbüsü yaşadığını belirtti. Bu hafta Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla üstelendiği bir günlük yayın yönetmenliğiyle igili davanın görüldüğüne dikkat çekti. 200’den fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu bir ülkede seçim tartışmalarının yürütülmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Nesin, Erdoğan’ın iç savaş hazırlığı içinde olduğunu söyledi. Ama yinede umutlu olduğunu belirten Nesin, barış ve özgürlük mücadelesini güçlendirme çağrısı yaptı.

Adil Demirci’nin arkadaşı ve sosyal bilimci Said Komuri konuşma yaptı. Üniversite profesörleri ve akdemisyenlerin selamını ileten Komuri Adil’in gözaltında alınmasının AKP’ye karşı mücadele azmini güçlendirdiğini belirtti. Semiha Şahin ve Pınar Gayıp’e de özgürlük isteyen Komuri, uluslararsı dayanışma çağrısı yaptı.

Mitingin son konuşmasını sürgünde bulunan eski Eğitim-Sen sekreteri Sakine Yılmaz yaptı. Gazetecilere yapılan saldırıların hem halkın haber alma hakkını kısıtlamak, hemde gerçekleri saklamak için yapıldığını belirtti. Gazetecilerin demokrasinin garantisi olduğunu belirten Yılmaz, 50’den fazla çifte vatandaşın Türkiye’de tutuklu olduğunu belirtti. Erdoğan’ın tehdit ve rehin alma politikasıyla çıkarları koruduğunu belirten Yılmaz, Avrupa devletlerinin desteklerine dikkat çekti. Başta Turizm boykotu gelmek üzere Avrupa’dan devlet ve mali desteklerini durdurmak için mücadeleye çağırdı.

Eylem ‘Politik Tutsaklara Özgürlük’ ve ‘Yaşasın Özgür Basın’ sloganlarıyla bitti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑