Türkiye

Published on Nisan 21st, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Kentleri, kıyıları ve yaylaları talana hazırlar!

AKP iktidarının Türkiye’de yönetimi tamamen ele geçirdiğini düşünen şirketler, adeta gözleri dönmüş biçimde plan üstüne plan yapıyor

Stratejik yatırımlar için ÇED süreçlerini 2023’e erteleyen AKP iktidarı, birçok sermaye yapısı için dikensiz gül bahçesini inşa etmeye hazırlandığı görülüyor. Referandumda ‘Evet’ sonucunun gayrimenkul sektörünü hareketlendireceği yönünde sevinç naraları atılıyor. Yabancı yatırımcıların da bu sonuçla birlikte çok heyecanlı oldukları ve Türkiye’ye akacakları ifade ediliyor. 19-21 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan ‘Expo Turkey By Qatar Fuarı’nda Türkiye’den ev almak isteyen Körfez sermayesi için ciddi bir potansiyel oluşturacağı ifade edilirken, Türkiye’de iktidara yamanmış birçok inşaat şirketi talan planları etrafında hemen harekete geçmenin hazırlıklarını yapıyor. Yapılan açıklamalarda yabancı alıcılara seslenilerek 1-2 ay sonra bugünkü fiyatlardan ev almalarının imkansız olacağı vurgulanıyor. Referandum sonrası heyecanını gizleyemeyen DAP Holding patronu, “Mega projeler hızlanacak. Yatırımların önü açılacak. Bürokratik tıkanıklık aşılacak. Karar alma süreçleri hızlanacak” sözleri ile nasıl bir sürecin başlayacağının ipuçlarını veriyor.

Şirketlerin gözü dönmüş durumda!

AKP iktidarının Türkiye’de yönetimi tamamen ele geçirdiğini düşünen şirketler adeta gözleri dönmüş biçimde plan üstüne plan yapıyor. Kentlerin kentsel dönüşüm vb. yollarla sermaye eline verilmesi, kıyıların özel imar planları ile körfez zenginlerine peşkeş çekilmesi ve Karadeniz gibi bölgelerde yaylaların yine körfez ülkelerince talan edilme hazırlıklarının hızlanacağı görülüyor. Özyurtlar Şirketler Grubu ise, “Yabancı yatırımcılar başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından da ciddi yatırım geleceğini düşünüyorum. Kısa ve orta vadede Arapların 120 milyar dolar ve üzeri yatırım yapacağı beklentisi var” ifadeleriyle talanın nasıl gelişeceğini gösteriyor. Beyttürk İnşaat, “Özellikle ABD ve İngiltere pazarından çekilen Arap yatırımcıların Başkanlık sistemine ‘Evet’ diyen Türkiye’de yatırım yapmaması için herhangi bir neden kalmadı. Hükümetin, vergi ve yabancıların konut alımını kolaylaştıran düzenlemeleri sayesinde başta Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt ve Katar olmak üzere Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından ciddi alımların olacağını, yatırım ortaklıkları konusunda heyetlerin geleceğini düşünüyorum. Bunun ilk adımı bu hafta üç binden fazla iş adamını bir araya getirecek olan Expo Turkey By Qatar Fuarı olacaktır” sözleriyle AKP’nin referandumu Türkiye halkına dayatması ve hileli yollarla ‘Evet’ oyunu yakalamış olmasının temel nedenlerini gösteriyor.

 

 

 

Kaynak: demokrasi12


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑