Türkiye

Published on Ekim 28th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Kendisi gitti, dinazoru kaldı: Gökçek istifa ederken ’emir demiri keser’ dedi

Melih Gökçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifa çağrısına uyarak belediye başkanlığı görevini bıraktığını resmi olarak açıkladı. Gökçek, “Yorgun olduğum için değil, başarısız olduğumu düşündüğüm için değil sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın talebini yerine getiriyorum” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, istifasını açıklayacağı belediye meclisi toplantısında konuştu.

Ankara’nın 1994’ten beri belediye başkanlığını yürüten Melih Gökçek, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa çağrısına uyarak görevi bıraktı.

Dün belediyenin anons sisteminden çalışanlarına veda konuşması yapan Melih Gökçek, bugün de “enine boyuna anlatacağım” dediği toplantıda resmi olarak istifasını duyurdu.

Gökçek, “Yorgun olduğum için değil, başarısız olduğumu düşündüğüm için değil sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın talebini yerine getiriyorum” dedi.

Kendisi gitti, dinazoru kaldı

Gökçek’in gidişi, sosyal medyada muhalifler tarafından sevinçle karşılanırken, Ankara’ya inşa ettirdiği devasa kedi ve dinazor heykellerinin yanı sıra, Gezi Direnişi sırasında polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün öldüğü yere astırdığı ‘Değerli Türk Polisi, Ankara sizinle gurur duyuyor‘ pankartı yeniden gündem oldu.

23 yıllık belediye başkanlığı dönemi tartışmalı kararlarla hatırlanan Gökçek’in belediye meclisindeki konuşmasından satır başları şöyle:

‘Ankara bizden önce bozkırdı’

“1994 yılında Ankara’nın adı Bozkır Ankara’ydı. Meyhane ve malum evlerle dolmuştu.

İstanbul’da 4 bin 640 kişiye bir cami düşerken, Ankara’da bu bin küsura inmiştir. Artık Ankara’nın adı mabetsiz şehir değil, inanç şehridir. Ankara, metroyu bizimle tanıdı. Teleferikle bizim sayemizde tanıştı. Yollarımızı genişlettik. 312 tane köprü, alt ve üst geçit yaptık. Kesintisiz trafik akışını Türkiye’ye biz öğrettik. 139 tane yaya üst geçidi yaptık. 1994 yılında hatırlar mısınız Ankara’da trafikte 394 kişi vardı, trafikten geçilmiyordu. Şimdi 7 kat arttı araç sayısını, trafik hani nerede?

Ankara’da 146 tane yeni bulvar açtık. 7 bin 255 kilometre yeni yol açmışız. Bölünmüş yolları yapıp trafik kazalarını önledik. Kentimize 5 giriş yaptık. Biz belediye başkanlığımıza geldiğimizde hava kirliliğinde kuşlar ağaçtan dökülürdü. Havayı temizledik. Toplam 15 bin 315 kilometre altyapı yapmışız. Bizden önce musluklardan çamur akardı. Biz geldiğimizde Mamak ve Çankaya çöp kokusundan geçilmezdi. Çöp bertaraf tesislerini kurduk. Bozkır Ankara’nın adı artık Yeşil Ankara.

Bütün bu hizmetleri yaparken belediyemde 23 yıl boyunca dönem dönem para krizleri oldu ama ne halkıma ne personelime bunu hissettirmedim. Bir sefer dahi personelimizin maaşını aksatmadım. Yatırımlarımız durmadı. Ankara’da yatırımlar devam ederken Anadolu’nun dört bir tarafına depremlerde, sel felaketlerinde yardım ettik.

Ben yıllarını AK Parti’ye vermiş bir kardeşinizim. AK Parti umut olmuş bir harekettir. Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki bu hareket sayısız fedakarlık yapmıştır. Devrim niteliğindeki yeniliklerle Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye tanıştı. Yaşam kalitesini artıracak adımların yanısıra yüzlerce proje gerçekleştirilmiştir. Yaşlı, engelli, şehit aileleri, gaziler gibi pek çok kesime maaş bağlanmış, mazlumun ilacı olmuştur. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkı inkar edilemez.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifam istenmiştir. Benim davamda liderin talimatına uymak gerekir. Benim davamda emir demiri keser.

Erdoğan’ın istifa talebini yerine getiriyorum. Karşı çıkmam konusunda çok baskı yapan oldu. Liderimiz Erdoğan’ın talebini yerine getirerek 23 yıldır sürdürdüğüm belediye başkanlığını bırakıyorum.

Bizler bu umudu inşa ederken o gün liderimiz benim belediye başkanlığı yaparak katkı sağlamam gerektiğini düşündü. Bugün ise istifa ederek katkı sağlamam gerektiğini düşünüyor. Ben istifa etmeyerek partim için oy kaybına yol açarsam inandığım umutlara haksızlık ederim diye düşünüyorum. Yorgun olduğum için değil, başarısız olduğumu düşündüğüm için değil sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın talebini yerine getiriyorum. Recep Tayyip Erdoğan demek bu güzel vatanın yeniden karanlık günlere dönmemesi demek.

Benim duruşum 28 Şubat’ta da, Gezi Parkı’nda da, 15 Temmuz’da da aynı olmuştur.

Bizden görünüp bizden olmayan, görevleri Recep Tayyip Erdoğan ile yakınları arasında fitne açanlara imkan verme, onları helak et yarabbi.”

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile Düzce Belediyesi Başkanı Mehmet Keleş’in istifasının ardından aralarında Ankara’nın da olduğu bazı belediyelerde yeni istifaların olacağı iddia edilmişti.

Kısa bir süre sonra ise AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara, Bursa ve Balıkesir büyükşehir belediye başkanlarından istifalarını istediği belirtilmişti.

Erdoğan konu ile ilgili “Üç belediye başkanının da en kısa sürede istifasını vereceğine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Son olarak Erdoğan ile Saray’da görüşen Gökçek, “Cumartesi günü istifa edeceğim” demiş, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe de görevini bırakmıştı.

İstifaların yanı sıra AKP teşkilatlarında il başkanlıkları düzeyinde değişimler de yaşanmıştı. Parti tarafından yapılan açıklamalarda AKP’nin Giresun, Niğde, Nevşehir ve Kırıkkale il başkanlarının “Erdoğan ile yapılan istişareler sonucunda” değiştiği duyurulmuştu.

İstifalar ve devam eden değişimlere dair Erdoğan’ın son açıklaması ise “Bizler bu yola koltuk sevdasıyla, makam sevdasıyla değil; hizmet sevdasıyla çıktık” olmuştu.

Kaynak: Gazete Karınca

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑