Türkiye

Published on Şubat 10th, 2018 | by Avrupa 5

0

Kemal Kurkut: ‘Devletin katleden polisi korumasına şaşırmamak gerek’

Diyarbakır Newrozu’nda Kemal Kurkut’u vuran ve müebbet hapis cezası ile yargılanan polisin tutuksuz yargılanmasına yönelik yaptıkları itirazın mahkeme tarafından reddedilmesine tepki gösteren anne Secan Kurkut, “Hukuk ve adaletin devletin tekelinde olduğu bir ülkede, oğlumu katleden polisin cezalandırılması beklenemezdi zaten” dedi.

Diyarbakır Newrozu’nun kutlandığı Newroz Parkı’na gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen Kemal Kurkut davasında sanık polis hakkında yapılan tutuklama talebi reddedilmişti.

Kurkut ailesinin avukatları bu karara itiraz etmişlerdi. Yapılan itiraz 2 ay sonra sonuca bağlandı. Davaya bakan mahkeme heyeti, sanık polisin tutuklanması yönündeki talepleri reddetti.

Ret kararına ilişkin Jin News’den Gülistan Azak’a konuşan Kemal Kurkut’un annesi Secan Kurkut, bu yargıdan adalet beklemediğini dile getirdi.

‘Devletin katleden polisi korumasına şaşırmamak gerek’

Kurkut, “Devletin kendi polisi katlediyorken, devletin kendi yargısının katleden devlet memurunu korumasına şaşırmamak gerek. Hukuk ve adaletin devletin tekelinde olduğu bir ülkede, oğlumu katleden polisin cezalandırılması beklenemezdi zaten” diye konuştu.

Yapılan hukuksuzlukları unutmayacaklarını belirten Kurkut devamla şunları söyledi:

 

 

Biz Aleviler ve Kürtler tarih boyunca katlediliyor ve aslında faili belli ölümlere maruz bırakılıyorken, hukuk ise bu sürecin sadece izleyeni olmakla yetindi. Tarih tüm bu hukuksuzlukları unutmayacak ve katledilenlerin hesabını mutlaka bir gün soracak.

Kaynak: Gazete Karınca

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑