Kültür Sanat

Published on Ağustos 8th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Karayel’den çevre duyarlılığı

“Gezegenimizden Acil Yardım Çağrısı” başlıklı, 1. Çevre Sorunları konulu Uluslararası Karikatür Yarışması”nın ödül töreni Filderstadt’ta yapıldı.

FOTO GALERİLİ

AF (Filderstadt)

Bu yıl ilki düzenlenen ve geleneksel hale dönüştürülmesine çalışılan “Çevre Sorunları” konseptli uluslararası karikatür yarışmasının ödül töreni ve açılış sergisi Filderstadt Bonlanden Şehir Galerisi’nde gerçekleşti.

Organizasyonunu Integra Filder e.V. ve Don Quichotte e-mizah dergisinin gerçekleştirdiği,  Baden-Württemberg Çevre ve İklim Bakanlığı’nın destek verdiği proje bir yıl sürecek. Bu sürecin içinde çocuklara yönelik etkinlikler, karikatür yarışması ve workshop’lar yer alıyor. Karikatür yarışmasının büyük ödülü 1500 Euro ve Plaket olarak belirlenmişti.. İkincilik ödülü 1000 Euro+Plaket ve Üçüncülük ödülü de 500 Euro+Plaket olarak belirlenen ödüllerin yanısıra 3 Özel Ödül, 10 tane de Mansiyon ödülü verildi.

Uluslararası Seçici Kurulu’nu, Marilena Nardi (İtalya), Angel Boligan (Meksika), Valeri Kurtu (Almanya), Peter Nieuwendijk ve Willem Rasing (Hollanda), Bernard Bouton (Fransa), Pavel Kuczynski (Polonya), Trayko Popov (Bulgaristan), Tan Oral (Türkiye), Hayati Boyacıoğlu ve Erdoğan Karayel (Almanya)’nın oluşturduğu uluslararası karikatür yarışmasında Birincilik Ödülü’nü Çinli karikatürist Liu Qiang kazandı. İkinciliği Türkiye’den Emrah Arıkan, üçüncülüğü ise Brezilya’dan Silvano Mello kazandı. Özel ödüllerde, LUBW ödülünü Ukraynalı sanatçı Konstantin Kazanchev, Integra ödülünü Portekizli sanatçı Vasco Gargalo, Don Quichotte ödülünü ise Ukraynalı sanatçı Oleksiy Kustovsky kazandılar. Mansiyonlar ise şöyle belirlendi: Mahmudjon Eshenkulov (Özbekistan), Hicabi Demirci (Türkiye), Luc Descheemaeker (Belçika), Jitet Kustana (Endonezya), Alexander Schmidt (Rusya), Jaber Asadi ve Esmael Babaei (İran), Purinut Karchai (Tayland), Mahboube Pakdel (İran) ve Hilal Özcan (Türkiye).

Yarışmanın ödül töreni ve açılış sergisi Filderstadt Bonlanden Şehir Galerisi’nde 22 Temmuz Pazar günü saat 11.15’de gerçekleşti. Açılış Konuşmasını Integra yetkilisi Barbara Havlacı’nın yaptı. Daha sonra Filderstadt Belediye Başkanı Herr Cristoph Traub söz aldı. Konuşmacıların ortak bildirisi günümüzde gittikçe artan hava ve çevre kirliliğine dikkat çekerek gittikçe bozulan doğanın dengesini yeniden oluşturmak adına çözüm ve dileklerden oluşmuştu. Durumun aciliyetini “S.O.S.” komutuyla veren yarışmanın asıl önemli unsurları karikatürlerdi. Erdoğan Karayel ve Hayati Boyacıoğlu da kısa birer konuşma yaptıktan sonra sıra ödül dağıtımına geldi. İlk altı ödülü kazanan sanatçılar video görüntüleriyle aldıkları ödülden dolayı teşekkür ederek sergiyi izlemeye gelen konukları selamladılar. Her ödülü ve sertifikasını, kazanan sanatçılar adına temsilen Alman ve yabancılardan oluşan çocuklar aldı.

Etkinliğin ilgi çeken ayrıntılarından biri de yaklaşık yirmi dilden şarkı repertuarı olan İsviçre’de yaşayan Serenat Ezgican Akkurt oldu. Yedi ayrı dilden şarkı seslendiren sanatçı günümüzün genç Joan Baez’i olarak da anılıyor. Sanatçı Arbon’da yaşıyor ve Zürih Konservatuarı’nda müzik eğitimi almaya devam ediyor.

Bu yarışmanın sergileri büyük olasılık seneye Ulm ve İstanbul’da açılacak. Yarışmanın bir de kataloğu düzenlendi. Katalogda ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen 100 karikatür yer alıyor. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri karikatür yarışmasını da başarıyla sonuçlandıran Integra Filder e.V. ve Don Quichotte, şimdiden yeni yıllda yapılacak yarışma için çalışmalara başladı. Çevre sorunlarını içeren yarışmalara devam edilebileceği gibi, apayrı bir konuda da bu zincirin devam edebileceği proje ortakları Mehmet Havlacı ve Erdoğan Karayel tarafından belirtildi.

 

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑