Yazarlar

Published on Aralık 16th, 2016 | by Avrupa Forum 2

0

Kara Afrika’nın Kızıl Yıldızı Mandela – Hüseyin Yamaç

 

KARA AFRİKANIN KIZIL YILDIZI NELSON MANDELA SENİ UNUTMADIK!..

Milyonlarca siyah AFRİKA’Iı kızıl yürekli evladını üç yıl önce bugün gözlerini açtığı QUNU’da ki aile mezarlığında onu toprağa verdi.
O Afrika ki tarihinde aç kaldığı susuz kaldığı kadar ağlamadı onun öldüğü gün ağladığı kadar!..

1918-2013 NELSON MANDELA 46664= ROLİHLAHLA DALIBHUNGA.

Afrika ve ezilen dünya halkları, koca bir çınarını daha bağrına gömmüştü. Irkçılığa ayrımcılığa ve faşizme karşı mücadele eden ezilen dünya halkları için büyük bir kayıp!..
O ömründe en önemli vatan hainiydi!
O azılı bir Terörüs’ti!.
O bir “sıha’tı”!…
Lakin, o sadece Güney Afrikan’nın degil, bütün bir Afrika kırtasının da halk önderiydi.
Nelson Mandel’nın 95 yılık ömrü sıradan ve doğal bir insan yaşamının yaşayaçağı bir yaşam olmadı. Yaşamının 27 yılını zindanlarda her türlü işkence ve zorluklarlan geçirilen bir yaşamdı.

Mandele dünyada kendisi için değilde hayatının halkına ve ırkçılığa karşı mücadeleye adayan tarihin öne çıkardığı ender önderlerindendi. Elbette hak almak ve bir hedefe ulaşmak için bedel ödenmesi gerektigini bilen ve bilerek mücadeleye dört ele sarılan bir yaşam ortaya koydu.
O kendisi için degildi.
Onun için o bügün sadece Afrika kıtasının dışında da ezilen ve dışlanan ve de ötekileştirilen her türlü ırkçı ve ayrımcılığa uğrayan  halkların elinde sönmeyecek bir meşale oldu. Onların hiç bir gücü bu meşaleyi Afrika halklarının elinden almaya  yetmez.!
Bundandırki o yaşamının en önemli anını ‘Bütün insanların ahenk içinde yaşadığı her kesin eşit haklara sahip olduğu demokratik ve özgür bir toplum fikrini savunuyor ve bu ideal için çalışıyorum.
Bu ,eger gerekirse uğruna ölmeyi arzu etigim bir ülküdür”. diye mahkeme heyetinin yüzüne korkmadanda haykırıyordu.

İşte; o bu tutumu ile  ölümsüzleşti.

Mandela adı artık Afrika sınırlarınıda aşarak öteki ezilen dünya halkarının mücadelelerinde de öne çıkan bir simge ve bayraklaşıyordu. Türkiye kendisine Atatürk ödülünü vermek isterken o bu ödülü açık ve gerekçeleri ile red etmesisini ülkedeki Kürd halkına karşı yapılan ayrımcı ve inkar zihniyetinden dolayı da ret eder.
Kendisini bir parça kırıntı ve de bir koltuk sevdasına hapsetmeyen ender bir önderlik örneği oldu.
Zindanlarda ömürü tüketilmek istene Mandela, Apartheit hükümetinin adalarda hapsederek zindanlarda karanlık ve ziifir hücrelerde tutarak, susumasını vede imha edilmesini sağlama girişimleri her defasında geri tepiyordu.

Ve giderek ülke sınırlarında aşan eylem ve etkinliklerle dilerde türküleşen bir efsane oldu.

Londra’daki Wembley stadyumu’nda 72 bin insan hep bir ağızda onun onun özgürlügünü çağıran türküler söyliyerek ölümsüzleştiriyordu. Bundandırki o şimdi sadece 72 bin insanın degil 7 milyar insanın gönlünde taht kurmuş ve de önemli bir yer edinerek ölümsüzleşmiş bir halk önderidir.
Irkçı Güney Afrika (Apartheit-ayrımcı-beyaz) rejiminin zindanlarının teslim alamadığı ‘46664 nolu ’Kara Afrikanın kızıl önderinin anısı önünde saygı ile eğiliyor ve hoşçakal yüregim, hoşçakal kardeşim.
Bugün seni daha iyi anlıyoruz.

Hewal Mandela oğur be !…

 

 

 

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑