Ekoloji

Published on Temmuz 23rd, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Kapitalizm sömürüyor, doğa tükeniyor: Doğal kaynakların sömürüsü rekor düzeyde

İnsanın ekonomik büyüme adına yeryüzünün karbon, gıda, su, toprak ve ağaç gibi kaynaklarını sömürüsü ‘rekor’ düzeye geldi.

2018 yılında doğanın bir yıl içinde yerine koyabileceği kaynakların insanlar tarafından yalnızca 212 gün içinde tüketildiği bildirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, uluslararası araştırma organizasyonu Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network), bu yıl Dünya Limit Aşımı Günü’nün iki gün öne alınarak 1 Ağustos tarihine çekildiğini belirtiyor.

Bu da insanların yeryüzünün karbon, gıda, su, toprak ve ağaç gibi kaynaklarını yıkıcı miktarlarda tükettiği anlamına geliyor.

Küresel Ayak İzi Ağı’na göre yeryüzü kaynaklarına duyulan iştahın sürdürülebilmesi için şimdiki Dünya’nın 1,7 katı büyüklüğünde bir gezegene ihtiyaç var.

İnsanların hesaplamaların yapıldığı 1970’li yıllardan beri ekolojik borcu sürekli yükseliyor.

30 yıl önce Dünya Limit Aşımı Günü 15 Ekim olarak belirlenmişti. 20 yıl önce 30 Eylül’dü. 10 yıl önce ise 15 Ağustos. Son iki yılda ise tüketim miktarı hızla yükseldi.

‘Gelecekten borç alıyoruz’

Bu şekilde gitmesi takdirinde önümüzdeki yıl Dünya Limit Aşımı Günü’nün ilk kez Temmuz’a çekilebileceği belirtiliyor.

Bu durumun uzun süreli sonuçları arasında toprak erozyonu, su kıtlığı ve iklim değişikliği yer alıyor.

Küresel Ayak İzi Ağı’nın başında olan Mathis Wackernagel, “Dünya’nın gelecek kaynaklarını şu andaki ekonomilerimizi sürdürmek için kullanıyoruz” diyor.

Wackernagel, ulusların, şirketlerin ve evlerin sürekli borca girmesinin sonunda sistemin çöküşü anlamına geleceğini söylüyor.

Organizasyona göre siyasi olarak pozisyon almak kişisel tercihlerin çok daha ötesinde sonuçlar doğuracaktır.

Dünya Limit Aşımı Günü’nün öne çekilmesinde, et tüketiminin yüzde 50’sinin vejetaryan bir diyetle değiştirilmesi 5 gün, binalarda ve endüstride yapılacak değişiklikler üç hafta, karbon tüketiminde yüzde 50 indirime gidilmesi ise üç ay etki yaratabilir.

Ekonomik duruklama dönemlerinin bu tarihin önceye çekilmesinde etkisi olduğu düşünülüyor. 2008’deki ekonomik krizin bu tarihi beş gün öne attığı görülmüştü.

1970’lerdeki petrol krizi ve 80-90’lardaki ekonomik duraklamaların da bu konuda etkili olduğu belirtiliyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑