Dünya

Published on Ocak 8th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Kapitalistlerin Zengin İsviçre’sine Karşı Sosyalist Küba – Cavit Akbuğa

”Dağların ardındaki cennet”… Umuda yolculuk filminde bir mülteci böyle tanımlıyor İsviçre’yi.

Dünyadaki en zengin ülkeler sıralamasında 2. sırada yer alıyor İsviçre. Yine İsviçre’nin Zürich şehri yaşanabilecek şehirler arasın da ilk sıralarda.

Dünyanın bir kıtası çağdaş kapitalistlerin büyük katkıları ile kuraklık ve açlık, diğer bir kıtasının büyük çoğunluğu gericilik ve savaş ile boğuşurken rekabet çok da zor olmasa gerek.

Yukarıda saydığımız kıtaların diktatörlerinin ve dünyanın saygın hırsız kapitalistlerinin kara paraları ile dünya zengini olan 8 milyonluk İsviçre’de, 1 milyona yakın insan hasta olduklarında yüksek faturalardan korktuğu için doktora gitmiyor. Ülkenin banka ekonomisinin %52’sini oluşturan iki banka, bir çok ülkede vergi kaçakçılığına aracı oldukları için büyük cezalara çarptırılırken, İsviçre’de yükselen yabancı düşmanlığının etkisi ile sosyal yardımlarda büyük kısıtlamalara gidiliyor. Diğer yandan kazandığı 100 Frankı kağıtlı olarak göstermeyen bir yabancı yeni çıkarılan bir yasa ile artık sınır dışı edilebiliyor.

Burası kapitalistler için dünyada en zengin ve demokratik ülkelerden bir tanesi. Bir de onların gözünde en yoksul ve antidemokratik olan sosyalist Küba’ya bakalım.

ABD’nin başını çektiği ve yıllar sonra kısmen son bulan ambargolara karşı ”Gerekirse arabalarımızı iterek götürürüz ama yine de emperyalizme teslim olmayız” diyen Fidel’in kararlılığı ile ayakta kalan Küba’da eğtim, sağlık gibi bir çok temel kamu hizmeti ücretsiz.

Çağdaş ve zengin kapitalistlerin savaş götürdüğü diyarlara Küba doktor ve ilaç götürüyor. Birçok genetik hastalığa karşı aşı geliştiren Küba bu yıl kansere karşı aşı bulduğunu müjdeledi dünyaya. Aşıyı geliştiren sosyalist doktor “aşı ya bedava olacak ya da 1 dolara satılacak” diye şart koşunca, aşı ile ilgili tek bir yeni haber duyamaz olduk. Parası olmayanların hastane kapılarında öldüğü çağdaş kapitalist ülkelerin işine gelmedi belli ki bu durum.

Anlayacağınız, kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser mantığı bu meselede de devreye girmiş.

  1. Yüz yılda kaliteli ve çağdaş bir yaşam, kapitalizmin süslü balon zenginlikleri, yüksek maaşları, kaliteli yaşam palavraları değil çevreci, üretken, komünal bir toplumla mümkündür ancak. “Küçücük” Küba, koca koca kapitalist ülkelere bu dersi vermeye devam edecektir. Tabi ki anlayana…

Cavit Akbuğa

08.01.2017

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑