Yazarlar

Published on Aralık 7th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Kanın hiç kurumadığı tek yerdir Kudüs – Hüseyin Yamaç

Çözüm; çizgilerde değil, özgür ve adil ortak bir yaşamdadır.

Kudüs; tarihte olduğu gibi yaşadığımız yüz yılında en kanlı ve sancılı olduğu tarihinin ise hep kanlı olduğu bir yerdir.

Son iki gündür oldukça büyük bir bomba gibi dünya gündemine yeniden düştü!
ABD’nin 1995 yılında bu konuda büyük bir çoğunluk ile alınan bu kararı ortada olduğu halde bu güne kadar gelen bütün hükümetler ve başkanların bu adımı atmaması ortadayken bugün böyle bir adımın atılmasının ardındaki gerekçe esasında nedir?

Tramp iktidarı dün yaptığı açıklama ile ki seçim proğramında da ileri sürdüğü Kudüs’ün İsrail’in başkenti olacağı ilanı ile ilgili talebi oldukça şok bir etki dalgasıyla yayılmaya başlandı.
Ortadoğu’da sınırların yeniden dızlayın edilmesi için var olan ve yaşanan kanlı sürecin önemli bir ayağıdır!

Aslında ateşe körükle giden bu durum açıkça coğrafyada alevlerin yeniden yükseleceği bir sürece sıçrayacaktır.

Kudüs ; Hırıstian, Yahudi ve Müslüman Filistin halkının ve İsrail halkının inançsal olarak da bir arada yaşadıkları ve binlerce yıldan bu yana birlikte yaşadıkları ortak ve önemli bir yerleşim yerdir.

Buradaki sorununda çözecek tek merci orada yaşayan bu halkların kendi ortak iradesidir.

Ateşe benzinle gidenlerin bu tutumun zaten karışık olan bu bölgedeki sürece bir çözüm olamaz.
Başta Arap islam ülkeleri ve Avrupadan bir çok ülkeye tam bir akıl almaz bir davranış olacağı açıklamamarı ile damgasını vurdu .

Yapılan bu konudaki açıklamaya sert tepkiler gelirken bu alanda Türkiye’den İran’a Suudi’den bir çok ülkenin önemli yolsuzluk Banka sektöründen bir çok ileri siyasal aktörün içinde yer aldığı kirli ilişkiler ile Rezza davasının gündemden düşmesi için tamda arayıp bulamayacakları çok önemli bir fırsatı bir kez daha bu uşaklarına verildi.
Bu uşaklarının elleri altında kalmaları İçin belkide en önemli bir uyarı ve ayar verecek bir durum olduğunu düşünüyorum.
İki özellikle ABD’nin bölgede kaybetmiş olduğu çok önemli bir prestijli yeniden kazanmak için atılan bir adım olarak kendi dişlerini bir kez daha bileyerek böylesi bir kararı vermeye iten önemli “intihar vari” bir manevradır.

Başta mazlum Filistin halkının ezilen bölge halkları açısında da bedeli ağır olacak bir adım olacaktır!
Çözüm, burada kırmızı çizgilerde değil, burada yaşayan halkların ortak ve özgür birlikteliği ile birlikte atacakları gönüllü ortak bir yaşamıdır.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑