Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Toronto kentinde düzenlenen onur..." /> Kanada Başbakanı Trudeau Onur yürüyüşüne katıldı


LGBTİ

Published on Temmuz 4th, 2016 | by Avrupa Forum 4

0

Kanada Başbakanı Trudeau Onur yürüyüşüne katıldı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Toronto kentinde düzenlenen onur yürüyüşüne katıldı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen onur yürüyüşüne katılarak onur yürüyüşlerinde yer alan ilk Kanada Başbakanı oldu. Başbakan olmadan önce de onur yürüyüşlerine katıldığını söyleyen Trudeau, bunun büyütülecek bir durum olmadığının altını çizdi.

Trudeau ayrıca cinsiyet ibaresinin yer almadığı nüfus kağıtlarını hayata geçirme seçeneğinin de gündemlerinde olduğunu belirterek Kanada’da da Avustralya, Yeni Zelanda ve Nepal gibi ülkelerde sürdürülen cinsiyetsiz kimlik uygulamalarına benzer bir uygulamaya gidileceğinin sinyalini verdi.

Kanada’nın Ontario bölgesi, geçen hafta yaptığı açıklamada ‘X’ ile belirtilen üçüncü bir cinsiyet seçeneğinin ehliyetlere ekleneceğini duyurmuştu.

Kanada meclisi ise geçtiğimiz haftalarda aldığı kararla ülkenin milli marşında doğrudan erkeklere hitap eden bölümlerin cinsiyetsiz ifadelerle değiştirilmesine onay vermiş, değişikliğe göre marşta geçen ‘oğullarının komutasında’ ifadesinin ‘hepimizin komutasında’ olarak değiştirilmesi kararlaştırılmıştı.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑