Kadın

Published on Ocak 3rd, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Kadınlardan dayanışma çağrısı: “2018’de Nevin Yıldırım’a özgürlük”

Kadınlar kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım’ın Isparta’da yeniden görülecek davasına çağrı yapmak için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi.

Isparta’nın Yalvaç  ilçesinde kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım, tutuklu yargılandığı dava da ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Savcının ve Yıldırım’ın avukatının itirazı üzerine Yargıtay yeniden yargılama kararı vermişti.

Yeniden yargılama kararıyla yarın (3 Ocak 2018) Isparta’da yapılacak olan davaya katılım çağrısı yapan kadınlar Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. “2018’de Nevin Yıldırım’a özgürlük” pankartı açan kadınlar Khalkedon Meydanı’na yürüdü.

“Tecavüz gerçeği görünmez kılınıyor”

Khalkedon Meydanı’nda kadınlar adına açıklama yapan Rüya Kurtuluş, 2017 yılında kadınların içlerindeki öfkeyi, isyanı #MeToo (Ben de) diyerek dışa vurduğunu hatırlattı. “Bu hikaye biz kadınlara pek yabancı değil. Yalvaç’ta 3 yıl boyunca tecavüze tahammül etmek zorunda bırakılan Nevin Yıldırım’ın sessizliği bir kabulleniş, bu kabullenişi de bir ilişki olarak tariflediği için bugün Nevin özgürlüğünden mahrum” diyen Kurtuluş, Nevin Yıldırım’ın kendisine uygulanan şiddet ve tecavüzden kurtulmak için öldürmek zorunda kaldığını aktardı. Kurtuluş “Tecavüz gerçeğini görünmez kılmak için bahane edilen 3 yıllık bir sessizlikten bahsediliyor. Bu cendere yerine, rıza olarak niteleyen erkek yargı, medya, toplum gerçeği var” dedi.

Sendika.Org

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑