Genel

Published on Kasım 24th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Kadınlar Ulm’da da meydandaydı

HDK-A, SKB, TJK-E, SYKP, ADKH, Yeni Kadın, MLPD, Rebell, Mor-Kızıl Kolektif ve Anadolu Federasyonu Ulm’dan kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bugün akşam saatlerinde şehir merkezinde gösteri yaptılar.

AF (Ulm)

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, tüm dünyada olduğu gibi Ulm’da da kadınlar meydana çıktı. Ulm’lu örgütlenmelerden Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Ulm Kadın Meclisi Girişimi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Marksist Leninist Parti Almanya (MLPD), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) ve Yeni Kadın, Alman Gençlik Örgütü Rebell, Mor-Kızıl Kolektif ve Anadolu Federasyonu tarafından oluşturulan Kadın Platformu Ulm tarafından düzenlenen etkinlik, şehir merkezinde Münsterplatz’da coşkuyla gerçekleştirildi.

Etkinlikte açılan pankart ve dövizlerde kadına yönelik şiddet ve erkek egemen anlayış protesto edildi. Almanca olarak yapılan konuşmalarda, Avrupa’da ve Türkiye’deki kadınların durumuna değinilirken, özellikle Avrupa’daki Türkiyeli kadınların ayrıca göçmen ve azınlık olmaktan dolayı daha ağır koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığı anlatıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da artan kadın cinayetleri de konuşmalarda geniş yer aldı. Ayrıca, Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteciler ve  tüm politik tutuklularla dayanışmaya devam edileceğinin altı çizildi.

Etkinlikte konuşmaların yanı sıra mücadele türkü, şarkı ve marşları da çalındı. Kadınlar, başta Kadıköy ve Taksim olmak üzere, Türkiye’de ve tüm dünyada meydana çıkan kadınlara selam göndererek etkinliği sonlandırdı.

 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑