Kadın

Published on Kasım 26th, 2016 | by Avrupa Forum 2

0

Kadınlar Banu için eylemdeydi

Almanya’nın Münih kentinde ATİK’li 10 devrimcinin, Banu Büyükavcı’nın mahkemesi görüldü. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü vesilesiyle kadın örgütleri mahkemeye katıldı.

AF / Münih

Kadınlar Banu Büyükavcı’nın resminin ve sloganların olduğu tişörtler hazırlayarak mahkeme salonuna girerek eylem yapmayı planladılar. Ancak girişte yapılan üst aramalarında tişörtlerin farkedilmesi üzerine eylem gerçekleştirilemedi. Mahkeme salonunu dolduran kadınlar tutsakların salona teker teker girmesi üzerine kesilmeksizin alkışlarla tempo tuttular. En son Banu Büyükavcı’nın salona yumrukları havada zafet işaretleri ile girmesiyle kadınlar ayakta alkışlarla karşıladılar.

Başlayan mahkemede savunmalarda ilk konuşmayı Banu Büyükavcı yaptı.  Konuşmasında mahkeme heyetinin bir önceki hafta görülen duruşmada 15 Temmuz darbe koşulları ve Türkiye’nin politik koşullarından bahsetmemiş olmasını yadırgadığını, çünkü kendi tutsaklıkları ile direkt bağı olan koşulların olduğunu belirtti. Darbe sonrası saray cuntacılarının kadın haklarını gaspettiği çeşitli örnekler verildi. Faşist AKP tarafından terörist diye ilan edilen HDP eşgenel başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır belediye eşbaşkanı Gülten Kışanak, DBP eşgenel başkanı Sebahat Tüncel, saçlarından sürüklenerek gözaltına alınan HDP milletvekili Feleknaz Uca’nın hapishane koşullarında tutsak yaşadıklarını kendisininde terörist ilan edilerek yargılandığını gerçek teröristin demokrasi düşmanı Türk devletinin olduğunu belirtti. Demokratik bir ülke iddiasında olan Almanya’nın kendilerini bu koşullar altında yargılamasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Önceki davalarda Münih’e mahkemeye gelerek kendisini yalnız bırakmayan Figen Yüksekdağ ve Feleknaz Uca’ya tutsaklık koşullarında sevgilerini ilettiğini aktardı. Özgür radyo yayın yönetmeni ve HDP PM üyesi Nadiye Gürbüz’e yapılan cinsel tacize, taciz ve tecavüzcülere çıkarılmak istenen af yasasına, kadın derneklerinin kapatılması, OHAL ve KHK’ler sonrası kadın özgürlük mücadelesine yapılan saldırılara dikkat çeken Banu Büyükavcı kadın mücadelesinin saray cuntasına karşı susmadığını tecavüzcüler için af yasasını geri püskürttüklerini belirtti. Banu Büyükavcı’nın okuduğu konuşma metninin sonunu ise şöyle bitirdi “Ezilen halklara, insanlığa karşı en zalimce uygulamaların, işkence ve suçların mimarisi olan emperyalist sistem ve erkek egemen anlayış olduğu sürece, gelecek ezilenler ve de özellikle kadınlar için karanlıktır. Bu karanlığın dağıtılması ancak ezilenlerin ve özellikle kadınların sınıf, cinsiyet, ırk ayrımcılığına yani sisteme ve erkek egemenliğine karşı vereceği özgürlük mücadelesi ile mümkün olacaktır. Emperyalistlerin biz kadınları bağlayan zincirlerini, ataerkil ve feodal yapılarını kırıp parçalamalarıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle kadınların direniş tarihinden, Ortadoğu’da IŞİD’in vahşetine karşı direnen, kahramanca şehit düşen, hala savaşan Kürt kadınlarından güç almalıyız. Asya’dan Avrupa’ya, Latin Amerika’dan Afrika’ya ölüm pahasına özgürlük ateşi yakanlardan da…

Toprağa düşen şehitlerimiz için onların anılarını yaşatmak, düşlerini gerçekleştirmek için… analarımızın gözyaşlarını silmek için… yaşamak ve yaşatmak için… barış için, kardeşlik için, eşit ve özgür bir gelecek için biz kadınlar mücadelenin en ön saflarında yer almalıyız. Bu sistemin, ataerkil ideolojisinin, kimliğimizi, bedenimizi, ideallerimizi teslim alamayacağını göstermeliyiz.

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Tüm kadınlar meydanlarda, sokaklarda, evlerde, cezaevlerinde hep beraber sisteme ve erkek egemenliğine öfkemizi, sınıfsız- sömürüsüz, kadın erkeğin eşit olduğu günlere sevdamızı haykırıyoruz. Hepinizi en devrimci duygularımla selamlıyorum.” diyerek bitirdi.

Mahkeme öğlen arasına girdiğinde kadınlar dışarı çıkarak mahkeme kapısı önünde eyleme başladılar. Mahkemeyi izleyerek, eyleme katılan ve konuşmalar yapan kadın örgütleri kadın dayanışmasında yerlerini aldı. Eylemi organize eden Yeni Kadın adına konuşma yapıldı. 2017 yılının Ekim ayına kadar mahkemelerin devam edeceğini başlangıcından itibaren davayı sahiplendiklerini, Avrupa kamuoyuna taşıdıklarını, Banu Büyükavcının kadın mücadelesindeki yerini, 10 ATİK’li devrimciyi sahiplendiklerini, Banu Büyükavcı’yı sahiplenmeye devam edeceklerini belirtti. Kadın hareketini dayanışmaya çağırdı.  HDP milletvekili Tuğba Hezer yaptığı konuşmada Türkiye ve Kürdistan’da savaşın tahribatlarını ve faşizmin karşısında direnişin devam ettiğini anlattı. SKB adına yapılan konuşmada ‘’ Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Gününde buradayız! Buradayız çünkü Banu Büyükavcı’nın yanında onu yalnız bırarakmayacağızı haykırmak için geldik. Banu Büyükavcı kadın özgürlük mücadelesinde Yeni Kadın saflarında kadın örgütlülüğünü büyüten kadın yoldaşlarımızdandır. Banu Büyükavcı devrimci olduğu, sömürüsüz bir dünya, sosyalizm uğruna mücadele ettiği için emperyalizmin hedefi oldu. Erkek egemen kapitalist sistemin erkekler ve iktidarları aracılığıyla milyonlarca kadına şiddetin değişik biçimlerini uyguladığı biliniyor.  Banu yoldaş da Alman hapishanelerinde egemenlerin, devletin şiddetine maruz kalan politik tutsak kadınlardandır. Dünyada ve Avrupa’da kadına yönelik şiddetin her geçen gün katlanarak devam ettiğini ve buna karşı kadın iradesinin, kadın ayaklanmasının bir çok ülkede büyüdüğünü görüyoruz. Türkiye ve Kürdistan’da tecavüzcülerin, tacizcilerin af edilmesi, serbest bırakılmasına dair yasayı devreye sokan politik, İslamcı faşist AKP’ye, faşist rejime karşı büyüyen kadın isyanı yasayı geri püskürttü. İran’da Zeynep’in idam edilmesi girişimine karşı dünya emekçi kadınları olarak sokakları boş bırakmadık, faşist İran rejimine geri adım attırdık. Bugün burada, Banu Büyükavcı yoldaşın özgürlüğe kavuşması için kadın dayanışmasından vazgeçmeyeceğimizi, Alman devletine geri adım attırmak istediğimizi haykırmak için buradayız!’’ denildi. Almanya Güney SKB, İsviçre SKB bayrakları, dövizleri ve önlükleri ile eyemde yerlerini aldılar. ADKH ve MLPD’nin eyleme katılımları oldu. Kadına yönelik şiddeti anlatan tiyatro sergilendi. Eylemde 10 ATİK’li tutsağın resimlerinin olduğu pankartlar yer aldı. Kadınların yeniden mahkeme salonuna gidilmesi çağrısı ve sloganlarla eylem sonlandırıldı.

skb-atik-m01 skb-atik-m02

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑