Kadın

Published on Kasım 25th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Kadına şiddete, sömürüye hep birlikte “Hayır” diyoruz!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesileyle, dün Almanya’nın Stuttgart kentinde de 9 kadın ve ilerici örgütlerin oluşturduğu kadın ittifakı ‘’Mücadeleci, Enternasyonal, Dayanışmalı’’ başlığı altında miting ve yürüyüş düzenledi.

Gül Güzel (Stuttgart)

Kadına şiddete karşı enternasyonal kadın günü vesileyle, Almanya’nın Stuttgart kentinde 9 kadın ve ilerici örgütlerin oluşturduğu kadın ittifakı ‘’Mücadeleci, Enternasyonal, Dayanışmalı’’ başlığı altında miting ve yürüyüş düzenledi. 24 Kasım, saat 16.00’da Rotebühlplatz meydanında başlayan programın moderatörlüğünü Marion Schöndienst ve Pervin Akyıldız yaptılar.

Günün tarihçesi, anlam ve önemini içeren metin okunduktan sonra kadın ittifakının bu yılki kadına dair talepleri sırayla dile getirildi.

Biz Stuttgart kadın ittifakı olarak, eşitli kadın, feminist ve ilerici gruplardan oluşuyoruz. 25 kasım gibi 8 Mart’ı da erkekle birlikte, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa ve bunun sonucu olarak da kadınların aşırı sömürüsüne karşı mücadele eden proleter bir kadın hareketi için ayağa kalkacağız ve birlikte düzenleyeceğiz.

Toplum içerisindeki eşitlik için mücadele edip, aynı işe eşit ücret,

Ücretsiz çocuk bakımı, vardiya ve büro çalışma saatlerinde.

Bizler cinsel tacizin ve her türlü aile içi şiddetin zulmüne karşı faillerin cezalandırılması için mücadele edeceğiz.

  • §218, §§219 maddeleri kaldırılsın. Ücretsiz korunma imkanı sağlansın.

Daha sonra sırayla kadın örgütleri (ADHK, FAU Stuttgart, Stuttgart kadın ittifakı, Courage derneği, HDK-A Stuttgart, MLPD Stuttgart, Yeni Kadın, YJK-E – Kürt kadın Avrupa birliği, Rahai Zanü İran örgütü, Cumartesi Anneleri, SKB – Sosyalist Kadınlar Birliği, Stuttgart Birlikte Mücadele) sırayla kendi bildirilerini okudular. Konuşmaların arasında Kürt kadınlarının Erbane eşliğinde yaptığı müzik ile kadınlar halaylara durdular. Sanatçı Karin ise İspanyolca Mirabel kız kardeşler için yapılan ezgileri seslendirdi. İran kadın grubu ise yaptığı Pantomim tiyatro gösterisi ile Devlet, Aile içi şiddeti ve kadın tarafından ret edilen erkeğin, kadına kezzap suyu dökmesi konuları işlendi.

Rotebühlplatz’daki programdan sonra saat 18.00’de sloganları eşliğinde yürüyüşe geçen kadın ve ilerici gruplar, Theodor- Heuss- Strasseden alış-veriş merkezi König Strasse’ye geldiler. Burdaki son konuşma ile, ‘’Kadına karşı fiziksel, zihinsel, sözel, yapısal ve aile içi şiddetine karşı memnuniyetsizliğimizi ilan etmekteyiz. Bu nedenle, bugün inşa edelim ve gelecekte her gün kadının zulmüne karşı mücadeleye öncülük edelim. Çünkü:
Kavga eden kadınlar, yaşayan kadınlardır, hadi sistemi çözelim! ‘’ denildi.

Kadın gruplarının yaptığı konuşmalarla Almanya’daki son duruma dikkat çekildi:

Ne yazık ki, bugün bile konu her zamankinden daha vahim. Son birkaç gün içinde Almanya’da aile içi şiddeti konusunda yeni bir istatistik yayımlandı. Bu sayılar oldukça korkutucu.
Spiegelonline manşetinde, “Almanya’da her 5 dakikada bir kadına kötü muamele, takip veya tehdit ediliyor.”deniliyor.
Stuttgarter Zeitung’da bu konudaki manşet ise: “kadının yüzüne bir saate 13 kez bir yumruk iniyor.” deniliyor. Bu, ortalama olarak kadınların yüzlerine günde 312 kere erkek yumrukları iniyor anlamına geliyor.
Almanya’da her hafta üç kadın öldürülüyor. Yani her üç günde bir kadın bir erkeğin  eliyle ölüyor. 2017 yılında yaklaşık 140.000 aile içi şiddet vakası rapor edildi. Sayılar dramatik olarak artıyor. Bildirilmeyen vakaların sayısı muhtemelen daha yüksektir.
Bugün, Freiburg’da olduğu gibi, artık her gün kadınlar dövülüyor, taciz ediliyor veya tecavüze uğruyor. Bu tür manşetler kadına yönelik olduğu için, kadına yönelik şiddete karşı gün geçtikçe sokaklara çıkacağız. Freiburg’daki genç bir kadın, tecavüzün kurbanıdır.
Bu durum sanki yeterince kötü değilmiş gibi, sağcı gruplar bu olayları kullanarak, faillerin etniğini işaret ederek, ırkçı ajitasyon için kullanıyorlar. Kısacası: Erkeklerin kökeni önemli değil, onlar nerede olursa olsun fail, tecavüzcü, katildir.
Hayır diyoruz! Biz bunları kabul etmiyoruz.
Kadın olarak bir araya gelmeli ve bu ölümcül koşullara karşı birlikte savaşmalı ve kendimizi kadınlar için güçlü kılmalıyız.

“Her ülkede sağcı siyasete karşı diren, diren!”
“Uluslararası ve güçlü kadınlara ihtiyacımız var!

‘’Jin Jiyan Azadi!’’ en çok atılan sloganlar oldu.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑